Serce będzie wdzięczne

 

 Statystyki wskazują, że do nagłego zatrzymania krążenia w Europie dochodzi ok. 700 tyś. rocznie. Do 8 minut w mieście zajmuje dotarcie służbom ratowniczym do poszkodowanego, natomiast dojazd do poszkodowanego poza miastem do 15 min. Od 7 do 10 min. od nagłego zatrzymania serca bez resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji doprowadza do śmierci. Przywrócenie w ciągu 4 minut akcji serca może uchronić poszkodowanego od nieodwracalnych zmian w mózgu.  Przeżywalność w nagłych wypadkach może zwiększyć defibrylator AED.

Urządzenie taki będzie miało swoje miejsce w Urzędzie Miasta Biłgoraj.  Ma on za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Biłgoraja, szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia z powodu choroby lub wypadku

Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED  to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji (defibrylacja jest to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii). W razie potrzeby AED wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Defibrylator jest prosty w użyciu i mogą obsługiwać go osoby nie mające wykształcenia medycznego. Po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim i podpowiada po kolei co należy zrobić. Pomaga również przy samej reanimacji podając odpowiednie tempo prowadzenia ucisków.

Dostępność defibrylatorów zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie poszkodowanego. Jak wynika z badań, wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, natomiast jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.

Przypomnijmy, że jedną z propozycji do budżetu obywatelskiego w Biłgoraju na kolejny rok był zakup  tego typu urządzeń. Tego typu defibrylatory miały być umieszczone w 17 miejscach na terenie miasta.

 Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora w poniedziałek (18 grudnia) o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biłgoraj. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.