- Reklama -

- Reklama -

Seniorzy w akcji

- Reklama -

„Plon przynieśli, plon!

Przynieśli nam wieniec

urząd MArszałkowski projekt

Z kłosów naszej ziemi,

ślicznie przewijany

wstęgami krasnemi!”

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

„Warsztaty przygotowania wieńca dożynkowego” to tytuł inicjatywy zorganizowanej w Soli w ramach projektu „Senior jak Dąb”, który został współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2016-2020.

Celem akcji senioralnej było kultywowanie i popularyzacja tradycji związanych z przygotowaniem wieńca dożynkowego oraz integracja międzypokoleniowa. Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem” i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. W ramach 6 spotkań prezentowane były opowieści o zwyczajach dożynkowych panujących w naszym regionie oraz sposoby tworzenia tradycyjnych dożynkowych symboli. Uczestnicy poznali zasady wyplatania tradycyjnego wieńca z udziałem czterech podstawowych zbóż oraz innych dostępnych materiałów, takich jak: kwiaty, zioła, owoce, warzywa itp. 

Zboże służące do wyplatania wieńca  zebrano w czerwcu, przed św. Janem. Suszono je na słońcu aby było jasne, białe, dorodne. W misterny sposób przygotowano suche kwiaty do stałej dekoracji wieńca. Następnie przystąpiono do wyplatania wieńca, precyzyjnie omawiając sposób układania kłosów i wiązania, umocowania. Niezwykle efektowny wieniec budził powszechny zachwyt. To wspaniałe dzieło sztuki można było podziwiać 28 sierpnia 2016 r. podczas liturgii dożynkowej w kościele parafialnym w Soli oraz podczas dożynek parafialno-gminnych w Dereźni. Wieniec brał udział w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy.

 Seniorzy zasłużyli na powszechny podziw i uznanie, zaś etapy ich akcji obywatelskiej zostały szczegółowo udokumentowane w formie albumu, który zostanie zaprezentowany na Jarmarku Obywatelskim kończącym projekt.

Aktywnym seniorom w Soli życzymy dalszych sukcesów na niwie działalności społecznej, a przede wszystkim realizacji wielu wymarzonych inicjatyw.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.