- Reklama -

Seniorzy po pierwszych zajęciach

Członkowie Klubu Seniora, działającego przy Wiejskim Domu Kultury w Woli Obszańskiej, mają za sobą pierwsze zajęcia. Na początek wspólnie przygotowywali świąteczne przysmaki, a za kilka dni powinni mieć samochód, którym jeszcze w tym miesiącu chcą pojechać na pierwszą wycieczkę. Uczestnicy warsztatów kulinarnych przyrządzali m.in. rybę po grecku, śledzie, sałatkę i udka w różnych konfiguracjach oraz wypieki.

Wszystkie smakołyki powstawały według autorskich receptur, którymi seniorzy wymieniali się nawzajem. Kolejne zajęcia w klubie seniora będą się odbywać raz na kwartał. Będą to m.in. warsztaty wizażu, zajęcia kosmetyczne oraz spotkania z dietetykami i innymi specjalistami od zdrowego stylu życia, policjantami, prawnikami, psychologami i ekspertami od nowoczesnych technologii. W najbliższych planach jest wyjazd do teatru do Lublina, na który członkowie klubu pojadą nowym samochodem, kupionym w ramach projektu “Ruszać pora – klub seniora”, współfinansowanego z funduszy unijnych. Pojazd jest już wybrany, ma być dostarczony za kilka dni i dopiero wtedy będzie ustalony termin pierwszej wycieczki.

- Reklama -

Uważam, że ten projekt jest bardzo potrzebny dla takiej grupy społecznej jak seniorzy. Ponieważ osoby w tym wieku często są samotne, posiadają tak zwane „życiowe zakręty” a tacy ludzie potrzebują towarzystwa innych. Są u nas również grupy inwalidzkie. Pomimo tego, że osoby starsze wygadają na samodzielne często ze względu na wiek i nie tylko nie są i potrzebują pomocy. Musimy zwrócić uwagę na to, że nasze społeczeństwo się starzeje a młodzi ludzie często są zabiegani.

Nasi seniorzy są już po pierwszych zajęciach kulinarnych na których wymieniali się przepisami bożonarodzeniowymi, nie które z nich zostały również przez nich przyrządzone. Za nie długi czas planujemy wycieczkę dla nich gdzieś na Lubelszczyznę samochodem, który posiada nasz Klub Seniora. Dla niektórych osób takie wyjazdy są po prostu za drogie a dzięki nam mogą sobie na to pozwolić– Mówiła Bożena Bednarczuk Koordynator projektu.

Także w grudniu siedziba Klubu Seniora w WDK w Woli Obszańskiej ma być wyposażona w sprzęt do ćwiczeń w siłowni i sprzęt komputerowy. Przetarg na dostawę wszystkich urządzeń powinien być rozstrzygnięty w przyszłym tygodniu, a termin realizacji zamówienia jest wyznaczony na 21 grudnia. Projekt “Ruszać pora – klub seniora” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Obszy będzie realizowany przez dwa lata, a jego wartość kosztorysowa sięga 1 miliona 140 tysięcy złotych. 95 procent kosztów kwalifikowalnych będzie stanowić dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.