Seniorzy pamiętają o ofiarach

Na początku lipca członkowie literackiego zespołu "Gęsie Pióro", działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Biłgoraju, spotkali się w Filii Nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju.

Seniorzy tradycyjnie spotkali się w murach biblioteki, aby rozmawiać o literaturze. Tym razem spotkali się 11 lipca. Data ta jest nieprzypadkowa, bowiem tego dnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Polakach.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem fragmentu książki G. Herlinga-Grudzińskiego pt. „Inny świat”. Grudziński, jako dwudziestolatek, znalazł się w samym środku totalitarnego wieku. W łagrze sowieckim uczył się, na czym polega w praktyce „mowa moralności”, którą postanowili wprowadzić w życie ideologowie totalitaryzmu. Bardzo ciekawą postacią opisaną przez Grudzińskiego jest Kostylew. Praca fizyczna i głód złamały go. Aby ocalić w sobie resztkę człowieczeństwa opalał sobie co jakiś czas rękę w ogniu, aby nie iść do pracy. Grudzińskiemu wyznał: „Nigdy, rozumiesz, nigdy już nie będę dla nich pracował”. Kostylew nie ocalił swojego życia. Ocalił jednak odrobinę swej wolności.

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja o wrześniowym Narodowym Czytaniu. Każdy otrzymał pracę domową na wakacje – przeczytać jedną z nowel wybranych w tegorocznej edycji.

Podczas czwartkowego spotkania czytano również nowele adekwatne do wieku seniorów. „Starość jest okresem, gdy kończą się obowiązki, kończą się rozterki miłosne i światopoglądowe, gdy kończy się walka i można w spokoju konsumować przebyte życie. I można, tak jak za młodu cieszyć się wiosną, słońcem, zapachem kwitnącego bzu i muzyką, i widokiem tych, których się kocha” – N. D. „Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach” – Lew Tołstoj.

Zwieńczeniem spotkania był tradycyjny poczęstunek z herbatą.

Seniorzy serdecznie dziękują Małgorzacie Małek z Filii nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju za to, że od lat mogą spotykać się w murach biblioteki i rozmawiać o literaturze.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.