- Reklama -

- Reklama -

Seniorzy na szczepienie

- Reklama -

 
Sezon grypowy zbliż się wielkimi krokami. Już dziś warto przygotować się na „sezon grypowy”. W tym roku mieszkańcy Biłgoraja po 60. roku życia mogą zaszczepić się bezpłatnie.

W Biłgoraju realizowany jest program szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Biłgoraj na lata 2018-2021, dotyczący osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy są narażeni na zachorowania na grypę lub grypopodobne. Powoduje to szereg komplikacji związanych m.in. z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Obecnie grypę określa się jako niekontrolowaną plagę. Poparte jest to alarmującymi danymi sanepidu. Program będzie umożliwiał bezpłatne zaszczepienie się. Dodatkowo mieszkańcy będą edukowani w zakresie korzyści, jakie przynoszą szczepienia, poznają zagrożenia wynikające z niezdrowego trybu życia. Możliwe jest finansowanie tego programu w ramach NFZ. Przetarg na wykonywanie szczepień wygrały dwie przychodnie: Praktyka Lekarska Konsylium oraz Twój Lekarz. Zapisy już trwają. Można ich dokonać w Praktyce Lekarskiej Konsylium oraz Twój Lekarz. We wrześniu odbędzie się edukacja profilaktyczna. Od tego miesiąca również rozpoczną się szczepienia. Będą trwały do końca listopada.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W środę, 19 sierpnia, w Biłgorajskim Centrum Kultury odbędzie się konferencja poświęcona tej tematyce.

Grypa to bardzo niebezpieczna choroba, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich latach, śledząc doniesienia ze świata. Kilkakrotnie mieliśmy do czynienia z epidemiami. Jak pokazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 2007 roku liczba zachorowań na grypę w naszym kraju wzrasta w okresie jesienno-zimowym. W Polsce w największym stopniu atakuje między listopadem a marcem. Nie inaczej było też w naszym regionie

W Biłgoraju realizowany jest również program szczepień przeciwko zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Skierowany jest do dzieci 12-letnich i ich opiekunów prawnych. Przez trzy najbliższe lata 12-latki zamieszkałe na terenie miasta Biłgoraj będą miały możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi HPV.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Pamiętajmy, z grypą nie ma żartów. Niekiedy zlekceważony wirus może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet może zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z tzw. grup ryzyka. Według WHO, należą do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chore oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. Można temu zapobiec poprzez szczepienia ochronne przeciwko grypie. Najlepszą porą na zaszczepienie się jest jesień, między końcem września a początkiem listopada.

Po podaniu szczepionki organizm wytwarza własną ochronę przeciwko chorobie. Są to tzw. przeciwciała. Odporność rozwija się w ciągu 2-3 tygodni po podaniu szczepionki i utrzymuje przez 6 do 12 miesięcy. Szczepionki przeciw grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u ok. 90% zdrowych dorosłych. Należy jednak pamiętać, że do produkcji szczepionek wykorzystywane są jaja kurze, w związku z tym nie powinni ich przyjmować ludzie uczuleni na białko.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że w czasie silnych zachorowań na grypę należy często myć ręce pod bieżącą wodą z mydłem, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych. Nie dotykać oczu, ust i nosa brudnymi rękami. Dokładnie sprzątać i wietrzyć pomieszczanie, zwłaszcza gdy jeden z domowników jest chory. Nie używać tych samych sztućców i naczyń, z których korzysta chory. Zażywać preparaty zawierające witaminę C i rutynę. Nie ubierać się zbyt ciepło i zbyt lekko, ale adekwatnie do panującej temperatury. W miarę możliwości ograniczyć do minimum przebywanie w pobliżu osoby zarażonej. Zaleca się także jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, w tym czosnek, który chroni przed infekcjami. W przypadku wystąpienia objawów grypowych zaleca się pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem unikanie tłumów i masowych zgromadzeń.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.