- Reklama -

- Reklama -

Sanepid w Biłgoraju alarmuje: idźcie to zrobić!

Coraz więcej dzieci w powiecie biłgorajskim jest niezaszczepionych: -Przyczyną jest strach, wiara w teorie spiskowe i czerpanie wiedzy medycznej z nierzetelnych źródeł - tłumaczą lekarze. W najbliższy poniedziałek (21.04) rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień, który ma próbować to zmienić. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju zachęca do szczepień i przekazał nam kilka ważnych informacji. Oto szczepionkowa wiedza w pigułce.

- Reklama -

W 2023 r. liczba odmów zaszczepienia dzieci to aż 87 344 – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: – Co roku odnotowujemy coraz wyższy wskaźnik odmów szczepień obowiązkowych u dzieci i młodzieży – mówią lekarze.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

urząd MArszałkowski projekt

Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed sześcioma chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie, nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień:

– W ciągu ostatnich kilku lat w trakcie pandemii postęp w zakresie szczepień spadł. Podczas gdy w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 mln dzieci, więcej niż w 2021 r., to nadal 20 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej szczepionek. Narastające konflikty, spowolnienie gospodarcze i wzrost oporu przed szczepieniami to tylko niektóre z zagrożeń. W rezultacie, świat obserwuje nagłe wybuchy epidemii błonicy i odry, czy krztuśca, które do tej pory mieliśmy prawie pod kontrolą – przekazują specjaliści ze stacji epidemiologicznych.

Gazeta Biłgorajska

- Reklama -

10 Komentarze
 1. Polak mówi

  niech sie szanowny sanepid normalnych rodziców nie czepia za to niech kontroluje to co jedzą dzis dzieci, dosłownie syfy dozwolone do oporu

 2. Kamson mówi

  Oooo…To żeby artykuł był w pełni obiektywny to trzeba umówić kogoś z redakcji na taką rozmowę z ludźmi ,których dzieci doswiadczyły ciężkich nieporządanych odczynów poszczepiennych.Moze wtedy sumienie ruszy i przestaniemy być tak silnie jednostronni w tej kwestii.

 3. Głos rozsądku mówi

  No normalnie prawie mnie namówiliście…

 4. Paweł mówi

  kto ponosi odpowiedzialność za nopy ?

 5. Magdalena mówi

  do przyczyn mniejszej wyszczepialności można dodać przeciwwskazania, niektore dzieci reagują skutkami ubocznymi na szczepienia często cięzkimi, a lekarze mimo to nie wystawiają odroczen

 6. Medi mówi

  co kasa ucieka?

 7. Bartek mówi

  ordomedicus.org -rzetelna wiedza

 8. Bartek mówi

  nie szczepię dzieci, ponieważ lekarze i naukowcy ze stowarzyszenia ordo medicus nie zalecają.

 9. Prawda jest inna mówi

  Niech się sami szczepią. Koronowany wirus pokazał że szczepionki to najgorszy syf jaki ludzie wprowadzają na zawsze do swojego ciała.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.