- Reklama -

Samorząd rządzi się sam!

To słowa kobiety, która od kilku lat zabiega o budowę drogi. Jak mówi, nie pomagają składane pisma, zebrane podpisy mieszkańców i liczne petycje do samorządowców.

– Kiedy będzie budowana droga na odcinku jednego kilometra od drogi powiatowej w Dąbrowicy do drogi powiatowej w Zagumniu? Prośby były od 2006 roku, a do tej pory droga nie powstała. Samorząd nie słucha mieszkańców i rządzi się sam! – tak sytuację podsumowuje Maria Sobaszek, która ze swoim problemem zwróciła się do naszej Redakcji.

Chodzi o odcinek drogi łączący miejscowość Zagumnie z Dąbrowicą w gminie Biłgoraj. Obecnie od wioski do wioski można dojechać drogą asfaltową, ale dookoła, co znacznie wydłuża podróż. Łącznik o długości blisko jednego kilometra to droga gminna gruntowa.

Jak tłumaczy pani Maria, zabiegała ona o utwardzenie tego odcinka już w 2006 roku. Pisała pisma do wójta gminy Biłgoraj, zbierane były także podpisy mieszkańców wsi Dąbrowica. Pod prośbą o budowę drogi i pogłębieniu rowu w 2009 roku podpisało się 20 osób, w kolejnym piśmie z 2010 roku 40 osób. W 2018 roku do Urzędu Gminy Biłgoraj znów wpłynęło pismo i prośba mieszkańców poparta podpisami. Wszystko na nic.

W odpowiedzi urzędnicy tłumaczą, że gmina Biłgoraj każdego roku stara się pozyskać jak najwięcej funduszy ze środków zewnętrznych na budowę i remonty dróg. – W ostatnich 10 latach wybudowano i wyremontowano około 62 km dróg powiatowych oraz ponad 19 km dróg gminnych. Gmina Biłgoraj partycypuje także w budowach oraz remontach dróg powiatowych. W pierwszej kolejności budowane i remontowane są drogi, przy których jest zabudowa i mieszkają ludzie – wyjaśnia wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

Jak tłumaczy, droga gminna, o której mowa, to ogólnodostępna droga wewnętrzna, to jest droga dojazdowa do gruntów leśnych i rolnych. Przejezdność drogi jest poprawiana kilka razy do roku. Droga ta nie stanowi jedynej drogi dojazdowej do budynków mieszkalnych. – Mieszkańcy Dąbrowicy, Zagród Dąbrowickich oraz Zagumnia mają zapewniony dojazd po drogach powiatowych, jadąc drogą przez Dąbrowicę i ulicę Żurawinową, które zostały wyremontowane w ostatnich latach przy udziale finansowym gminy Biłgoraj. W roku 2017 został zakończony remont drogi powiatowej w Dąbrowicy – dodaje wójt.

Oczywistą przeszkodą w budowie drogi jest także koszt tego zadania. – Długość drogi gminnej na odcinku od drogi powiatowej w miejscowości Dąbrowica do drogi powiatowej w miejscowości Zagumnie wynosi około 1600 metrów. Szacowany koszt budowy drogi wynosi 1,6 milinów złotych. Natomiast, aby budowa była możliwa, konieczne jest zabezpieczenie finansowe realizowanej inwestycji oraz wykonanie dokumentacji technicznej, regulacji geodezyjno-prawnej. W związku z powyższym droga gminna będzie ujęta w planach na najbliższe lata po spełnieniu wszystkich tych warunków – podsumowuje wójt.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Bartosz mówi

    tak oczywiscie trzeba to robić jk również drogi w miesie biłgorj np. ul. Sitarska jest tragedia droga nalezy do powiatu na pola mają lepszy dojazd nadmieniam ze powiat niedolozył złotowki do drogi tylko my sami to robimy . co to ma byc. Wstyd

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.