Sadzili las i testowali fińskie kostury

18 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju testowali na zajęciach praktycznych kostury rurowe Pottiputki.

Jak przebiega proces umieszczania sadzonek w gruncie? Sadzący wbija metalowy klin w podłoże, nogą naciska dźwignię, powodując rozwarcie szczęki wbitego w grunt klina i powstanie otworu w ziemi. Następnie w pozycji stojącej wrzuca sadzonkę w tubę, która prowadzi do jamki. Potem wyciąga narzędzie z ziemi, jednocześnie lekko je obracając, ubija nogą glebę wokół sadzonki i zamyka metalowe kleszcze narzędzia za pomocą dźwigni przy uchwycie.
Kostur ten jest najbardziej efektywnym narzędziem do ręcznego sadzenia sadzonek ze szkółek kontenerowych. Konstrukcja kosturów oraz specjalnie zaprojektowane nosidełka i pojemniki na sadzonki umożliwiają wykonywanie prac odnowieniowych i zalesieniowych jednoosobowo, bez konieczności schylania się.
Zaletą sadzonek z bryłką jest m.in. możliwość rozciągnięcia okresu sadzenia w czasie, proste metody niedopuszczenia do przesuszenia korzeni w trakcie transportu, brak konieczności dołowania na powierzchni przed sadzeniem; wadą natomiast są m.in. wyższe koszty transportu. Pottiputki produkowane są w wielu rozmiarach, żeby pasowały do sadzonek hodowanych w różnych pojemnikach dostępnych na rynku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.