- Reklama -

- Reklama -

Sadzili krzewy w biłgorajskich parkach

- Reklama -

Od lipca 2015 r. realizujemy projekt „Sieć przyjaciół drzew – inicjatywy lokalne na rzecz przyrody” finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska”. Z całej Polski wybrano 20 osób, które w rożnych częściach naszego kraju miały zadbać o poprawę stanu drzew oraz zadbać o estetykę wybranych miejsc. Wśród tych osób znalazła się arborystka Emilia Juzwiszyn. Efektem jej działań była akcja sadzenia krzewów w dwóch biłgorajskich parkach. Jest to kontynuacja projektu, realizowanego w naszym mieście. Jeszcze w lutym została przeprowadzona w obydwu parkach pielęgnacja drzew. – Sadzenie krzewów było możliwe dzięki programowi „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska”, sfinansowanemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Do tego tego projektu mogły przystąpić tylko duże organizacje pozarządowe. Przystąpiłam do tego projektu z Fundacją EkoRozwoju z Wrocławia – mówiła w rozmowie z nami Emilia Juzwiszyn

Jak wyjaśniała arborystka program polegał na aktywizacji społeczeństwa. – Musieliśmy zrobić coś czynem społecznym, dlatego wymyśliliśmy sadzenie krzewów. Z Funduszu otrzymaliśmy krzewy, a naszym zadaniem było ich posadzenie – opisuje. Na pielęgnację drzew przeznaczono 11 tys. zł, natomiast na sadzenie krzewów 7 tys. zł. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

W miniony poniedziałek, 23 maja, uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych oraz Gimnazjum im. Stefana Batorego w Biłgoraju, zostali zaangażowani do sadzenia krzewów. Młodzież zasadziła kilkadziesiąt krzewów m.in. sadzili tawułę, barwinka, berberysa, suchodrzew. Akcję wsparł także Urząd Miasta, zapewniając młodzieży sprzęt, rękawice i wyżywienie. 

Pielęgnacja drzew i nowe nasadzenia, to kolejny już projekt realizowany przez Emilię Juzwiszyn na terenie naszego powiatu. Końcem 2014 roku jako animator zadrzewieniowy realizowała ona na terenie województwa lubelskiego w gminie Frampol program Drogi dla Natury. Wówczas podkreślano, że los drzew przydrożnych leży w rękach lokalnych samorządów i zarządców dróg. To między innymi dla tych jednostek zostało zorganizowane dwudniowe szkolenie pod nazwą „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi. Szkolenie z zakresu oceny stanu, pielęgnacji oraz podejmowania decyzji o wycince drzew”.

 

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.