Automax

Są pieniądze na remont mostu na rzece Tanew w Szostakach

Nieremontowany od lat most nie tylko zagraża bezpieczeństwu przejeżdżających, ale jest także barierą w swobodnym poruszaniu się mieszkańców. Niemożliwy jest przejazd tą drogą ciągników i maszyn rolniczych.
–W chwili obecnej mogą przejeżdżać po nim tylko samochody osobowe, są na nim ograniczenia w tonażu. Tu musi być most o dopuszczalnym jak największym ładunku, żeby samochody ciężarowe też mogły po nim przejeżdżać – mówi mieszkaniec Łukowej Mieczysław Dzikoń.
Zdaniem mieszkańców, remont mostu to inwestycja, która również bardzo ułatwi kontakty między mieszkańcami sąsiednich gmin Aleksandrów i Łukowa. – Dzięki budowie drogi odległość od obu gmin będzie krótsza o 15 kilometrów, co oznacza oszczędność czasu i benzyny. Barierą w tej chwili jest most. Remont mostu to konieczna i niezbędna inwestycja. Chcę podziękować pani poseł Agacie Borowiec, że dopilnowała tych dwóch zadań, że zaraz po budowie drogi będzie remont mostu. Składam także ukłon w stronę Starostwa, nie są to pieniądze wyrzucone, lecz wykorzystane w sposób właściwy – mówi Józef Biały, wójt gminy Aleksandrów.
Most jest częścią drogi powiatowej Aleksandrów – Szostaki, zmodernizowanej już dzięki pomocy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i wsparciu poseł Agaty Borowiec. Koszt inwestycji to 4,2 mln zł, udział Lasów Państwowych to 3,7 mln zł.

Mieszkańcy nie kryją zadowolenia. – Od kilku lat były rozmowy w sprawie tej inwestycji. To, co 2-3 lata temu było tylko marzeniem, teraz staje się faktem. Cieszę się z tego ja i mieszkańcy gminy Łukowa. Ukłon w stronę pani poseł Agaty Borowiec, w stronę Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwa. Sami nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Ta inicjatywa była bardzo potrzebna – mówi Stanisław Kozyra, wójt gminy Łukowa.
Także mieszkańcy Aleksandrowa są zadowoleni. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za wykonaną drogę. Teraz czekamy na remont mostu, który jest w bardzo złym stanie. Jego stan techniczny nie tylko znacznie utrudnia dojazd do pracy, ale też może stanowić zagrożenie dla jego użytkowników – mówi Feliks Kowalczuk, radny Rady Gminy Aleksandrów.
Kolejny remont mostu będzie w Brodziakach. Jest on częścią prawie wyremontowanej drogi powiatowej Tereszpol – Smólsko. Tu też pomogły Lasy Państwowe oraz poseł Agata Borowiec. Remont tego mostu, poprawa stanu nawierzchni drogi do Bukownicy oraz dokończenie budowy drogi powiatowej to koszt 1,5 mln zł.
Remonty dróg i mostów odbyły się dzięki zaangażowaniu poseł Agaty Borowiec, inicjatorki Pilotażowego Programu Współpracy Leśno-Samorządowej. Ponad 38 mln zł Lasy Państwowe przeznaczyły w ubiegłym roku na wsparcie lokalnych samorządów. Największe nakłady finansowe, niemal 22 mln zł, Lasy Państwowe poniosły w lubelskiej dyrekcji LP.
Dzięki programowi powstały drogi w powiatach chełmskim, krasnostawskim, zamojskim, a w szczególności w powiecie biłgorajskim. Po latach zostały wreszcie wyremontowane zaniedbane drogi do Górecka i Dąbrowicy.
W ciągu dwóch lat istnienia programu leśno-samorządowego, współpracy poseł Agaty Borowiec z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych, starostwem oraz władzami gmin znacząco wzrosła siatka wyremontowanych dróg w naszym regionie, bo aż o około 100 km, co jest nienotowanym przyrostem w skali kilkunastu lat.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.