- Reklama -

- Reklama -

Są inwestycje, jest i ryzyko

Sprawa firmy montującej solary w Tarnogrodzie była nieco zaskakująca. Zaraz po montażu zasygnalizowała ona upadłość. Nikt by się tym specjalnie nie przejmował, gdyby nie obiecana pięcioletnia gwarancja. Podobna sytuacja była też w gminie Potok Górny, tyle że okres gwarancji solarów w tej gminie powoli dobiegał już końca. W przypadku Tarnogrodu sytuacja jest patowa, gdyż pięcioletnia gwarancja niemalże w całości spadła na barki samorządu.

Teraz gmina Tarnogród ogłosiła kolejny tego typu przetarg. Z jednej strony jest to powód do radości, bo gmina inwestuje, a mieszkańcy się cieszą, z drugiej jednak są pewne obawy. Mówił o tym przewodniczący Rady Miejskiej. – Czy później znowu nie zostanie nam spadek? Firma ogłosi upadłość, będziemy pokrywać ten okres gwarancyjny pięciu lat – pytał Piotr Marczak. – Mamy naukę i wiemy, czym to pachnie – mówił na wstępie burmistrz Eugeniusz Stróż, który przypomniał, że oprócz gminy Tarnogród jeszcze kilkanaście gmin w kraju zostało tak samo potraktowanych przez firmę Solver. Przypomniał też, że przed rozpoczęciem inwestycji nic nie wskazywało na to, że firma może mieć jakiekolwiek problemy. Przed realizacją zadania w Tarnogrodzie Solver wykonał ponad 50 innych tego typu inwestycji. Niestety, prawda okazała się zgoła inna. 

- Reklama -

Burmistrz zastanawiał się, jak tym razem gmina może się zabezpieczyć przed takimi nierzetelnymi firmami. – Prawnie nie ma możliwości takiego 100-procentowego zabezpieczenia. Obowiązuje nas tylko 10 proc. kwoty ogólnej. Możemy zostawić ją na należyte wykonanie i to jest do czasu podpisania protokołu odbioru. Z tej kwoty możemy później zostawić 30 proc. na gwarancję i rękojmię. Tak mówi prawo zamówień publicznych i tak mówią przepisy ogólne. Korzystaliśmy z porad specjalistów, nie ma prawnej innej możliwości – wyjaśniał, dodając, że brana była pod uwagę polisa ubezpieczeniowa, jednak, jak się okazało, gmina nie ma prawa żądać takiego zabezpieczenia.

Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż instalacji solarnych oraz kotłów wykorzystujących biomasę na terenie gminy Tarnogród. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Kolektory i biomasa – Odnawialne Źródła Energii w Gminie Tarnogród – Etap II". 2.2. Chodzi o dostawę i montaż 273 zestawów kolektorów płaskich oraz 14 kotłów na biomasę dla potrzeb indywidualnych budynków mieszkalnych (w tym 2 kotłów grzewczych o mocy nominalnej min. 15 kW i 12 kotłów grzewczych o mocy nominalnej min. 25 kW). Koszt tego zadania to około 2 mln 700 tys. zł.  Wykonawca jest zobowiązany wykonać zamówienie w terminie do 30 listopada br.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.