- Reklama -

- Reklama -

„Rzemyki” docenione

- Reklama -

Grająca od ćwierć wieku w Józefowie Kapela „Rzemyki” została doceniona przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Były podziękowania, gratulacje oraz nagroda – gitara.

- Reklama -

Grudniowa sesja Rady Miejskiej w Józefowie była wyjątkowa dla józefowskiej kapeli „Rzemyki”. Podczas niej z rąk Janiny Biegalskiej z Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie muzycy odebrali nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego. – Dziękuję wam, że ten talent rozwijacie przez lata. W imieniu marszałka dziękuję za lata pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Dziękuję za lata przypominania i pielęgnowania tego, co się grało i śpiewało niegdyś w Józefowie. Te pieśni niosą nam radość – mówiła. Oprócz listu gratulacyjnego kapela otrzymała gitarę.

Józefowska kapela ludowo-podwórkowa „Rzemyki” założona została w maju 1993 roku z inicjatywy, pełniącej wówczas obowiązki dyrektora Domu Kultury, Gabrieli Gorzandt. Szefem kapeli już od 25 lat jest muzyk, były nauczyciel i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Biłgoraju Jan Różański. Wraz z nim od początku w kapeli grali Władysław Rawiak (akordeon), Marian Madej (skrzypce, śpiew), Henryk Kolasiński (kontrabas, śpiew), Tadeusz Dzida (skrzypce), Wojtek Kimak (gitara, kontrabas, śpiew) oraz Robert Ferens (bęben). W następnym roku do zespołu dołączyła solistka Aneta Momot z d. Podolak (tamburyn).

W 1998 r. skład kapeli zasiliła siostra Anety, Agnieszka Podolak-Wilczyńska (śpiew). W roku 2000 Tadeusz Kuczyński (kontrabas, śpiew) zastąpił Henryka Kolasińskiego. W roku 2004  do zespołu wszedł Artur Kuczyński (bęben) w miejsce zmarłego Krzysztofa Jabłońskiego. W roku 2005 do kapeli dołączyła Elżbieta Pokorowska (śpiew, tamburyn). Oprócz tych osób przez jakiś czas z kapelą występowali również: Robert Okoń (śpiew) i Edyta Nieśpiał (śpiew), która była autorką kilku piosenek wykonywanych przez kapelę: „Józefowskie dziewczyny”, „Jestem z Józefowa”, „Kręci się życie”, „Kujawiak dla Bronki”, „Wiejskie wybory”, „Polityka nie dla chłopa”. Autorem dwóch sztandarowych piosenek o Józefowie „Polki józefowskiej” i „Dziejów Józefowa” jest najstarszy członek kapeli Władysław Rawiak, natomiast muzykę do tekstów o Roztoczu skomponował kierownik kapeli Jan Różański.

W roku 2009 skład kapeli uległ częściowej zmianie. Dwie solistki, siostry Aneta i Agnieszka zrezygnowały ze współpracy z kapelą, zaś do pozostałych członków dołączyła Beata Zaśko (śpiew, marakasy). Natomiast w roku 2010 do kapeli wrócił Wojtek Kimak, a Artura Kuczyńskiego przy bębnach zastąpił Jerzy Czapla, który odszedł z kapeli w 2012 roku. W roku 2013 do „Rzemyków” dołączył Maciek Dutka.

Niemal każda impreza na terenie gminy Józefów, począwszy od imprez rozrywkowych a skończywszy na patriotycznych i okolicznościowych, uświetniana jest występem „Rzemyków”.

Kapela jest wizytówką józefowskiej kultury. Rozsławia naszą małą ojczyznę, biorąc udział w licznych koncertach nie tylko lokalnych, ale także poza województwem lubelskim.

Kapela „Rzemyki” wydała dotychczas 4 płyty z muzyką ludową, podwórkową oraz wieloma własnymi kompozycjami.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.