Moto Tech

- Reklama -

Rysunki węglem docenione

We wtorek, 4 października 2016 r., wychowanki Pracowni Plastycznej TĘCZOWA MALARNIA z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju  uczestniczyły w uroczystym wręczeniu nagród i wyróżnień laureatom IX Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Węglem pn.  MUZYKA Łęczna 2016. Olga Goch, Weronika Mazurek, Emilia Gałka i Lena Żurawicz znalazły się w gronie najwyżej ocenionych młodych twórców.

 

Po raz dziewiąty Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA oraz Centrum Kultury w Łęcznej zaprosiło do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem. Tym razem trzeba było zmierzyć się z tematem: MUZYKA. Z całą pewnością niełatwo oddać to, co ulotne, niewidzialne, to jak odczuwamy dźwięki, jakie skojarzenia towarzyszą pojęciu muzyki, w sposób jak najbardziej realny i konkretny, czyli w postaci pracy plastycznej. Węgiel rysunkowy to specyficzna technika. Obecnie nie jest popularna wśród artystów. Pałeczki węgla były najczęściej wykorzystywane do wykonywania szkiców do obrazów, a obecnie tego narzędzia używają najczęściej uczący się rysunku. Podobnie jak pastele, to technika bardzo nietrwała, łącząca w sobie możliwości wykorzystania zarówno kreski, jak i – poprzez swą miękkość – plamy o różnym natężeniu czerni. Jury obradujące w składzie: Marie Karenová z Republiki Czeskiej, Liudmyla Salinska, Alla Chumak i Andriy Dihtiaruk z Ukrainy, Natalla Ancimonava z Białorusi, Krystyna Bałachowicz z Litwy i Arkadiusz Kulpa z Polski, spośród zakwalifikowanych do oceny 378 prac przyznało 28 nagród i wyróżnień w pięciu grupach wiekowych, a 104 prace wybrało na wystawę pokonkursową.

Prace wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zyskały uznanie w oczach międzynarodowego jury, zdobywając trzy nagrody, jedno wyróżnienie oraz pięć kwalifikacji do wystawy. W najmłodszej grupie wiekowej 5-8 lat I miejsce zdobyła praca „Muzycy” ośmioletniej Olgi Goch. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała siedmioletnia Lena Żurawicz za pracę przedstawiającą koncert. II miejsce w grupie wiekowej do 14 lat otrzymała praca zatytułowana „Muzyka w Paryżu” autorstwa Emilii Gałki (lat 14). Kolejny sukces odnotować może piętnastoletnia Weronika Mazurek, która w kategorii wiekowej do lat 18 zdobyła I miejsce. Jej rysunek zatytułowany został  „Rytmy Jazzu”. Ponadto na wystawie pokonkursowej zobaczyć można prace: Zuzanny Bielak (lat 10), Aleksandry Brzozowskiej (lat 8), Pauli Kaczor (lat 9), Weroniki Nowackiej (lat 8) i Stasia Pindora (lat 6).

 

- Reklama -

Podczas wyjazdu do Łęcznej na uroczysty wernisaż laureatki z biłgorajskiego MDK wraz ze swoją nauczycielką Anną Świcą miały możliwość osobiście odebrać przyznane im laury. Wszystkich przybyłych gości przywitała oraz zapoznała z werdyktem jurorów prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia PLAMA Majka Zuzańska. Nagrody wręczali: przewodniczący Rady Powiatu Łęczyńskiego Jan Baczyński vel Mróz, sekretarz powiatu łęczyńskiego Kazimierz Radko, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk i dyrektor Centrum Kultury w Łęcznej Eugeniusz Misiewicz. Niewątpliwie wielką radość przyniosły dziewczętom dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci kompletów profesjonalnych materiałów malarskich, dzięki którym będą mogły rozwijać talent i realizować swoje pasje. Wspaniałą pamiątką będą też wydrukowane na tę okoliczność pocztówki z pracami laureatów. Trzeba mieć nadzieję, że takie piękne sukcesy powtórzone zostaną w kolejnej jubileuszowej edycji konkursu, na którą już teraz organizatorzy zaprosili naszych młodych artystów. 

 

 A.M. Świca 

 

Fot:

http://www.mdk.lbl.pl/ps/1617/Konkurs-rysunek-weglem-w-lecznej,0091617.html

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.