- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Polska armia szuka chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Czym chce ich przekonać? To uposażenie 4,5 tysiąca złotych netto i pierwszeństwo do zatrudnienia w administracji publicznej. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj wojskowej służby, która powstała dzięki uchwaleniu Ustawy o Obronie Ojczyzny.

- Reklama -

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

 

Kandydaci do służby muszą mieć ukończone 18 lat oraz posiadać polskie obywatelstwo. Nie mogą być karani za przestępstwo umyślne, muszą być zdolni fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej, posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie i cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

 

-Przygotowaliśmy w tym roku 15 tysięcy miejsc dla ochotników w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. W przyszłym roku będzie ich dużo więcej. Każdy ochotnik otrzyma uposażenie w wysokości 4560 zł netto, będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, otrzyma także możliwość rozwoju zawodowego. Dziś rozpoczynamy kampanie dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Robimy to wszystko dlatego, aby Polska była bezpieczna. Wojsko Polskie jest i będzie jeszcze silniejsze i liczniejsze – mówił w sobotę w Kraśniku, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Reklama -

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Ochotnicy będą mieć prawo do urlopu wypoczynkowego oraz zapewni im się możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia). Możliwe jest także ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

 

Jak się zgłosić do wojska? Zgłaszać się można w 102 lokalizacjach w całym kraju. Mowa o 32 piknikach wojskowych ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktach rekrutacyjnych. Możliwa jest również rekrutacja online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl).

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. KONKRET mówi

    A WIEK OD 18 DO 100 LAT?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.