Automax

Ruszyła sprzedaż choinek

Świerk, jodła i sosna to najbardziej popularne gatunki, które wykorzystujemy jako świąteczne choinki. Pachnące drzewka już można kupić w Biłgoraju. Pod supermarketem Kaufland choinki prosto z Białowieży sprzedaje gospodarstwo rolne Wojciecha Kuryło. Dorodne drzewka mierzą od 70 cm do nawet 2,5 metra, a ceny wahają się od 29 do 349 złotych. Choinki w tym miejscu będą sprzedawane aż do świat.
W sobotę (16 grudnia) sprzedaż choinek rozpoczyna Nadleśnictwo Biłgoraj. Punkt sprzedaży mieści się przy siedzibie Nadleśnictwa na ulicy Zamojskiej 96 i jest czynny w dni robocze w godzinach od 7.30 do 14.30. Kupić drzewko tu będzie można do 23 grudnia. Ceny choinek świerkowych i sosnowych zależą od wielkości drzewka. Do 2,5 m kosztują 35 zł, większe 45 zł i 65 zł. Za największe, nawet pięciometrowe, trzeba zapłacić 115 zł. 

Wiele centrów ogrodniczych oferuje choinki kopane z gruntu i sprzedawane w doniczkach. Drzewko takie można na wiosnę wysadzić do ogródka, lecz szansę na przyjęcie i dalszy wzrost są bardzo małe. Rośliny te zazwyczaj mają bardzo mały i uszkodzony system korzeniowy.
Pamiętajmy, że w przedświątecznym okresie warto zaopatrzyć się w choinkę pozyskaną z lasu legalnie lub pochodzącą z plantacji hodowlanej. Niestety, niechlubną tradycją stała się kradzież choinek w lesie. 
Pamiętajmy, że w wielu miejscach w lesie założony jest monitoring. Kamery ustawione są w takich punktach, gdzie może dochodzić do kradzieży. Ponadto w tym okresie w roku nasilone są patrole Służby Leśnej, które monitorują tereny leśne zarówno za dnia, jak i nocą. 
Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a w przypadku kradzieży większej ilości drzewek czy stroiszu nawet sprawa w sądzie. Samowolne wycinanie drzew jest zabronione nie tylko ze względu na ich wartość. Nie bez znaczenia są także duże szkody przyrodnicze, które taka nieplanowana wycinka może spowodować.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.