Ruszają zapisy na pielgrzymkę. Biskup zachęca
Wielkimi krokami zbliża się 42 Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę. Zapisy na pielgrzymkę ruszają w niedzielę 21 lipca: Zachęcamy do tego, by zapisać się przed wyruszeniem w drogę. W Biłgoraju będzie to można zrobić parafii św.Marii Magdaleny - przekazują organizatorzy. W tym roku grupę biłgorajską (bł. ks. Jerzego Popiełuszki) poprowadzi ks. Mateusz Januszewski z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
W najbliższą niedzielę (14 lipca) w parafiach na Ziemi Biłgorajskiej zostanie odczytany list zachęcający do udziału w 42. Pieszej Pielgrzymce Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę:
List dyrektora Pieszej Zamojsko-Lubaczowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Umiłowani Siostry i Bracia,
Święty Marek przedstawia nam dziś w Ewangelii scenę, w której nasz Zbawiciel przygotowywał swoich uczniów do kontynuacji misji głoszenia Bożego słowa. To dlatego posyła ich po dwóch i udziela im władzy nad duchami nieczystymi. Dla uwiarygodnienia ich posługi wymaga od nich całkowitego zaufania Bożej Opatrzności. Nie zabierają więc na drogę ani żywności, ani zapasowej odzieży, ani pieniędzy. Mają liczyć na ludzką gościnność i nie szukać lepszego noclegu, ale zostać w pierwszym domu, w którym zostaną przyjęci. Tak postępując, stają się prawdziwie świadkami głoszonej prawdy. Słowo, które głoszą jest bowiem poparte ich postawą. Nie szukają zysku, a zależy im jedynie na tym, aby głoszona prawda dotarła do jak największej liczby ludzi. Gdyby ich nie przyjęto, mają nie szukać zemsty, a jedynie strzepnąć pył ze swoich stóp. Ten symboliczny gest miał zachęcić niegościnnych mieszkańców do refleksji, że był prorok, głosiciel Bożej prawdy pośród nich, a oni go nie przyjęli. Z całą pewnością uczniowie nie zawsze byli chętnie przyjmowani, ale mimo to wiernie wypełniali swoją misję. Ewangelista zapewnia także o sukcesie ich posługi: „wyrzucali wiele złych duchów, wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali” (Mk 6,13). Ważne jest zatem, aby wyruszyć z misją, bo zawsze przyniesie ona konkretne owoce, mimo różnych trudności.
Przez pryzmat Słowa Bożego danego nam na dzisiejszą niedzielę patrzymy na 42. Pieszą Zamojsko-Lubaczowską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Na pielgrzymi szlak wyruszamy podobnie jak uczniowie posłani przez Mistrza. Z pewnością nie zabraknie okazji do dawania świadectwa swojej wiary osobom, które będziemy spotykać na naszej drodze.
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
W tym roku tematem naszego wędrowania są słowa: „Misje sercem Kościoła”. Słowo „serce” w Biblii często rozumiane jest w znaczeniu przenośnym. Jest ono między innymi utożsamiane z poznaniem, czyli z rozumem. Serce to również miejsce woli i uczuć, które wyrażają się m.in.: bólem, radością, strachem, rozpaczą czy odwagą. Termin ten obejmuje wszelkie wymiary ludzkiej egzystencji, uosabia człowieka jako całość.
Odkrywając bogactwo i znaczenie terminu „serce” zechcemy przez kolejne dni naszego wędrowania do tronu Matki podjąć próbę odpowiedzi na pytanie z czego wypływa zaangażowanie misyjne w Kościele, dlaczego jest tak ważne i co to znaczy, że Kościół żyje dzięki misjom i dla misji. To pytanie przede wszystkim o to, czy Chrystus jest dla nas – dla Kościoła – największą wartością i czy jako ochrzczeni chcemy zrobić wszystko, aby zanieść go innym.
Dzisiaj około 1700 misjonarzy, duchownych i świeckich, posługuje w prawie 100 krajach świata. Część z nich to przedstawiciele naszej diecezji. Na pielgrzymim szlaku zechcemy też usłyszeć ich głos, świadectwo ich życia i posługi. Będziemy starali się w czasie pielgrzymowania odkrywać w sobie ogromną wartość jaką daje nam Zmartwychwstały, którego spotykamy w codziennej Eucharystii, słuchając Jego słów w Ewangelii, czy korzystając z okazji do dawania świadectwa o Nim wśród sióstr i braci. W rozważaniach pomagać nam będzie ojciec duchowny – ks. Mariusz Skakuj. Bądźcie z nami fizycznie i duchowo, wspólnie tworząc jako ochrzczeni „serce Kościoła”.
Wędrówkę ku Jasnej Górze rozpoczniemy 2 sierpnia o godz. 9.00 Mszą świętą w Zamojskiej Katedrze, której będzie przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński, który później pobłogosławi nas na drogę. Również 2 sierpnia wyruszą pątnicy z Tomaszowa Lubelskiego i Lubaczowa, natomiast pielgrzymi z Biłgoraja dołączą 4 sierpnia. Pielgrzymowanie zakończymy 14 sierpnia. Przed Szczyt Jasnogórski wprowadzi nas biskup diecezjalny Marian Rojek.
Zapisy na pielgrzymkę ruszają w niedzielę 21 lipca. Zachęcamy do tego, by zapisać się przed wyruszeniem w drogę. Będzie to można zrobić w kilku parafiach naszej diecezji:
- w Biłgoraju w parafii pw. św. Marii Magdaleny
- w Hrubieszowie w parafii pw. Ducha Świętego
- w Lubaczowie w parafii pw. św. Karola Boromeusza
- w Tomaszowie Lubelskim w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
- w Zamościu w parafii pw. św. Brata Alberta.
Koszt udziału w tegorocznej pielgrzymce wynosi 250 zł. Cena ta obejmuje transport i ubezpieczenie oraz pakiet pielgrzyma. Jeśli pielgrzymujemy rodzinnie, koszt udziału w pielgrzymce jest niższy. Choć rekomendujemy uczestnictwo w całości pielgrzymki, zachęcamy również, by w miarę własnych możliwości, dołączyć choćby na część trasy. Wtedy zapisów dokonujemy w sekretariacie, który będzie obecny na każdym postoju.
W tym roku grupę biłgorajską (bł. ks. Jerzego Popiełuszki) poprowadzi ks. Mateusz Januszewski z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Przewodnikiem grupy hrubieszowskiej (św. Wojciecha) będzie ks. Tomasz Żurawel z parafii Ducha Świętego w Hrubieszowie. Ks. Roman Karpowicz z parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie będzie przewodnikiem grupy św. Stanisława. Z Tomaszowa Lubelskiego wyruszy grupa św. Józefa pod przewodnictwem ks. Adama Malinowskiego z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a grupę zamojską (św. Tomasza) poprowadzi ks. Andrzej Wąsek z parafii św. Michała Archanioła w Zamościu.
Jak zawsze pielgrzymować będzie z nami także grupa św. Jana Pawła II, czyli grupa pielgrzymów duchowych. Ich modlitewne wsparcie i ponoszone cierpienie są nieocenione dla pątników fizycznie obecnych na szlaku. Intencje pielgrzymów duchowych każdego dnia są polecane w modlitwie podczas drogi oraz zanoszone na Jasną Górę. Swoje intencje duchowi pielgrzymi mogą podawać telefonicznie lub przez SMS na numer, który znajduje się na plakacie pielgrzymki oraz na stronie internetowej www.pielgrzymka.info. Tym, którzy zostaną w domu, a zechcą łączyć się duchowo z pątnikami, służyć będzie Studio Pielgrzymkowe w Katolickim Radiu Zamość. Będzie w nim można usłyszeć codzienne konferencje ojca duchownego, relacje z trasy pielgrzymki, a także uczestniczyć w codziennej transmisji Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego. Zapraszamy, by szczegółów szukać na stronie internetowej pielgrzymki oraz na stronie i na antenie Katolickiego Radia Zamość.
Reprezentując Kościół naszej diecezji, pójdziemy razem, w pięciu grupach, niosąc w sercach intencje własne oraz pielgrzymów duchowych. Chcemy przed obrazem Pani Jasnogórskiej wypraszać wszystkie potrzebne łaski dla nas samych, naszych rodzin, parafii, diecezji, ojczyzny i świata. Wierzę, że te rekolekcje w drodze przyniosą trwałe owoce w naszych sercach. Niech nam w tym dopomaga Najświętsza Maryja Panna, która sama była pierwszą misjonarką. Serdecznie zapraszam do wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę.
Ks. Marek Mazurek
Dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę