- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ruszają przebudowy dróg, będzie elektrociepłownia

- Reklama -

25 sierpnia w biurze poselskim Agaty Borowiec odbyła się konferencja prasowa. Dotyczyła ona realizacji programu wyborczego PiS zarówno w kraju, jak i działań na gruncie lokalnym. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Na wstępie głos zabrała poseł Agata Borowiec, która podsumowała to, co udało się zrobić rządowi Prawa i Sprawiedliwości dotychczas. – Pierwszy, ale największy sukces, z którego jesteśmy najbardziej dumni, to program Rodzina 500+. Do tej pory do polskich rodzin trafiło ponad 7 mld zł, ponad 3 mln 600 tys. polskich dzieci zostało objętych tym programem. Zgodnie z danymi GUS-u nastroje Polaków w sierpniu tego roku były najlepsze, biorąc pod uwagę ostatnie 9 lat. Zgodnie z raportem światowego banku jest to skuteczny sposób na zwalczanie ubóstwa. Jesteśmy dumni, że udało nam się to zrealizować. Wiemy, że wcześniej polskie rodziny miały problemy – podkreśliła poseł Agata Borowiec. Mówiła, że 1 września rusza program wsparcia dla seniorów. Skorzysta z niego ponad 3 mln polskich seniorów. Przypominała, że przywrócono 150 posterunków policji w Polsce. Poseł wspomniała również o nowej polityce Ministerstwa Sprawiedliwości w przypadku odbierania rodzicom polskich dzieci za granicą.

urząd MArszałkowski projekt

Sukcesem rządu są również działania na gruncie lokalnym. Ruszył program współpracy leśno-samorządowej. 21 marca Biłgoraj odwiedził dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski. Złożył obietnicę, że powiat biłgorajski będzie wyróżniony. – Miesiąc później dowiedzieliśmy się, że nasz powiat otrzymał ponad 17 mln zł. Kontynuując ten sukces, dyrektor Tomaszewski działa dynamicznie. Zostały podpisane porozumienia, które umożliwiają zawieranie umów pomiędzy samorządem a nadleśnictwami. Oznacza to, że drogi te mogą być realizowane – wyjaśniała poseł. Jednymi z pierwszych, które będą realizowane to ul. Motorowa w Biłgoraju, łącząca Smólsko Małe z Biłgorajem i droga łącząca Potok Górny z Gozdem Lipińskim.

Mariusz Błasiak z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych omówił program współpracy leśno-samorządowej. Podkreślił, że Lasy Państwowe i samorządy współpracują od zawsze. Razem również inwestowały w drogi. – Uruchomiliśmy program pilotażowy, chcemy wypracować zasady skutecznej współpracy, związanej z budową dróg. Ten pilotaż jest przygotowany po to, aby co roku na terenie całego kraju zbudować sieć wspólnych dróg, aby stanowiły one spójną całość związaną z transportem i możliwością łatwego przepływu ludzi – mówił. Funkcjonowanie bez dobrej struktury drogowej jest utrudnione i ogranicza rozwój. Dodał, że Lasy Państwowe zdają sobie sprawę z tego, że wywożenie ich produktu z lasów wpływa na uszkadzanie dróg. Podkreślał, że ta współpraca nie ogranicza się tylko do dróg, ale również zagospodarowania turystycznego lasów. Mówił, że dla części rodzin las jest głównym źródłem utrzymania.

Agata Borowiec przypomniała, że w Biłgoraju planowana jest spora inwestycja – budowa elektrociepłowni. Pozwoli ona na utworzenie około 70 miejsc pracy i odbiór produktów rolnych od lokalnych rolników. Mówiła, że 26 sierpnia miało odbyć się w Biłgoraju spotkanie w sprawie powstania klastrów energetycznych. Jednak wiceminister energii Andrzej Piotrowski został pilnie wezwany do Ministerstwa. – Najważniejsze, że tematy, które miały być omawiane, a więc elektrociepłownia, toczą się dalej. My nad tym pracujemy, chcemy, aby to było zrealizowane – podkreśliła.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na zakończenie Andrzej Kluczkowski, asystent poseł Borowiec, mówił o zasadach działania elektrociepłowni. – Kładziony jest nacisk na to, aby była to elektrociepłownia, która będzie korzystała z biomasy rolniczej m.in. słomy, ale chcemy, aby była możliwość w przyszłości rozbudowy elektrociepłowni o nowe systemy. Wówczas mogłaby być wykorzystywana biomasa mokra, odpady biodegradowalne. Obecnie mamy z nimi problem, a musimy się z nimi uporać ze względu na ustawę i wymogi Unii Europejskiej. Taki system pozwalałby zagospodarować biomasę – mówił.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.