Rusza rządowy program „Czyste Powietrze” w województwie lubelskim

Minister środowiska RP Henryk Kowalczyk odwiedził województwo lubelskie. Podczas spotkań z przedstawicielami władz samorządowych zainaugurował program rządowy "Czyste Powietrze" w województwie lubelskim. W spotkaniach towarzyszył mu m.in. radny województwa lubelskiego Michał Mulawa.

Wśród prelegentów spotkania znaleźli się także poseł Krzysztof Szulowski i Leszek Kowalczyk, który jest koordynatorem okręgowym programu w województwie lubelskim.

Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program „Czyste Powietrze” ma charakter kompleksowy, ma łączyć wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne z termomodernizacją budynków mieszkalnych. – Beneficjentami będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi 103 mld zł – powiedział minister Kowalczyk.

Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, podkreśla, że to jest pierwszy tego typu program realizowany w tak szerokiej skali. – Celem programu jest oczywiście zmniejszenie szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza, ale także celem jest podniesienie komfortu życia Polaków – zaznacza radny Mulawa. Maksymalne koszty kwalifikowane wyniosą 53 tys. zł na jeden dom. – To kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku – zaznacza Mulawa i dodaje, że realizacja tego programu w znaczący sposób wpłynie także na zdrowie Polaków, gdyż według badań, z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisje zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu odpowiadają w ponad 30% domy prywatne.

Leszek Kowalczyk, koordynator okręgowy programu w województwie lubelskim, poinformował, że przedstawiciele WFOŚ-u przeprowadzą szkolenia w każdej gminie i w każdym mieście naszego regionu. – Podczas tych spotkań szczegółowo będą prezentowane zasady programu, a także analizowany będzie wniosek, specjaliści udzielą wskazówek jak należy prawidłowo go wypełnić. Szkolenia w gminach będą też okazją do zbierania opinii i sugestii potencjalnych beneficjentów programu, które wykorzystamy, żeby maksymalnie go udoskonalić i dostosować do oczekiwań Polaków – powiedział Leszek Kowalczyk.

Leszek Kowalczyk wyjaśnił też, jak będzie wyglądała procedura składania wniosków do programu „Czyste Powietrze”. Wnioski będą przyjmowały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90 proc. kosztów. Według szacunków program obejmie około 3-4 mln domów jednorodzinnych.

– Zachęcam właścicieli domów jednorodzinnych z terenu powiatu biłgorajskiego do ubiegania się o dofinansowanie na docieplenie budynków oraz wymiany pieców. W najbliższym czasie odbędą się spotkania w każdej gminie powiatu biłgorajskiego, na które serdecznie zapraszam. O szczegółach będziemy państwa informować – zachęca Michał Mulawa.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Emil mówi

    A ja myśle, ze lepiej by bylo pozwolic ludziom pracowac za godziwe pieniadze. Bo wiekszosc pracuje u prywaciarzy za 2 tys zl na reke i to juz jest ponoc bardzo duzo. A sporo zarabia tylko minimalna krajowa. I za te pieniadze po prost nie da sie zyc. One wystarczaja na wegetecje. O tym chyba kazdy wie kto gdzies pracuje. A powinnismy zarabiaic minimum 3 tys zl na reke. Nie wydaje wam sie smieszne podnoszenie placy miimalnej o pare zloty . Mnie to smieszy o za ta podwyzka ida podwyzki zywnosci paliwa opłat . Powoduja one ze stajemy sie coraz biedniejsi . Czytego nikt nie widzi. Paliwo juz po 5,50 tzn benzyna. A niedawno byla po 4,50. Na jenym litrze tylko. Zywnosc podrozala i dalej drozeje. Niedłgo znowu wzrosna oplaty za prad. Podwyzka goni podwyzke a tuaj dyskusja o podniesieniu placy minimalnej o 50 cy 100zl. To smieszne jakies. Niech nasi wybrancy pozyja miesiac czy dwa za take kase i od razu zrozumieja o co biega. Reasumujac dajcie ludziom mozliwosc pracowania za rozsadne pieniadze a domy sobie sami ociepla i zmodernizuja. Rozdawanie kasy niczego dobrego nie daje. rozleniwia tylko bo sie nalezy i juz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.