- Reklama -

Rozszerzone pory zmorą każdego z nas

Pory skóry to naturalne kanaliki, przez które skóra wydziela łój (sebum) i przez które włosy wyrastają na powierzchnię. Za ich pośrednictwem odbywa się oddychanie skóry, to również podstawowa droga wnikania w skórę substancji odżywczych dostarczanych z kosmetykami. Pory są więc fizjologicznie niezbędne do funkcjonowania skóry. Problem zaczyna się wtedy, kiedy stają się tak poszerzone, że skóra wygląda jak podziurkowana szpilką, a w porach gromadzą się zanieczyszczenia: pot, łój, resztki kosmetyków. Powstają zaskórniki, które wyglądają nieestetycznie – mają postać szpecących czarnych punkcików, widocznych przede wszystkim w strefach przetłuszczających się (czoło, nos, broda).

Jeśli zanieczyszczenia zalegają dłużej, ścianki porów rozciągają się, zagłębienia w skórze stają się więc wyraźniejsze.

Co sprzyja występowaniu rozszerzonych porów?

Rozszerzone pory są charakterystyczne dla cery tłustej, zanieczyszczonej, ale mogą też pojawić się po mocnym opalaniu, po dłuższym okresie niezdrowego trybu życia i wskutek nieprawidłowej pielęgnacji. Są szczególnie widoczne na tych obszarach, na których skóra mocno się przetłuszcza – w strefie T w przypadku cery mieszanej, na całej twarzy w przypadku cery tłustej.

Niektóre osoby mają z natury szersze pory, może to być cecha dziedziczna. W przypadku innych do pogłębienia tego problemu przyczyniają się wymienione wyżej czynniki, można więc do pewnego stopnia odwrócić zmiany. Osoby, które wiedzą, że ich skóra ma tendencję do rozszerzonych porów, powinny unikać pewnych czynników (wysokiej temperatury, nadmiernego opalania się, sauny, mycia twarzy bardzo ciepłą wodą). Skórę ze skłonnością do takiego problemu lepiej myć wodą letnią, a w pomieszczeniach, w których się przebywa, należy przykręcić ogrzewanie.

W kosmetykach do cery z rozszerzonymi porami unikamy oleju kokosowego albo masła kakaowego, olei mineralnych, lanoliny, ciekłej parafiny, które często występują w składzie kosmetyków, ale zapychaczem porów jest też sypki puder nakładany bez podkładu, talk, silikony.

Mimo że pory rozszerzają się szczególnie w miejscach przetłuszczonych, nie można walczyć z tym za pomocą odtłuszczania skóry. Doprowadza to do jej przesuszenia i w odpowiedzi skóra produkuje jeszcze więcej łoju. Problem narasta zamiast zniknąć. Dla poprawy wyglądu takiej cery najlepszy jest kosmetyczny minimalizm – unikanie nadmiaru produktów do pielęgnacji i makijażu.

Zabiegi i kosmetyki pomagające oczyścić skórę i zwęzić pory

- Reklama -

Celem pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami jest ściągnięcie, oczyszczenie, wygładzenie i rozjaśnienie. Na całkowite zniknięcie porów nie ma co liczyć. Słabiej widoczne pory mają posiadacze cery suchej i normalnej. Na szczęście osoby o skórze tłustej i mieszanej nie są bezbronne i mogą sobie ze swoją kapryśną cerą poradzić. Pomogą w tym:

Zabiegi z kwasami (salicylowym, migdałowym, glikolowym) – kwasy owocowe są bardzo dobrze znane jako składnik kosmetyków i zabiegów. W zależności od stężenia mogą lekko złuszczać i poprawiać nawilżenie skóry albo złuszczać mocniej i dogłębnie oczyszczać cerę. Kwas azelainowy wykazuje ponadto działanie seboregulujące, czyli wpływa na ograniczenie łojotoku.

Delikatne peelingi enzymatyczne – można je stosować częściej niż mechaniczne, pomagają odblokować pory poprzez usunięcie z nich zanieczyszczeń.

Regularną pielęgnację z użyciem powyższych kosmetyków można wesprzeć zabiegami.

Głębokie peelingi wykonywane w gabinecie pomagają odnowić wierzchnie warstwy skóry, oczyszczają głęboko pory i rozjaśniają skórę. Umiejętnie wykonane przynoszą bardzo dobre efekty w postaci poprawy wyglądu cery.

Mikrodermabrazja pomoże oczyścić cerę, wygładzi ją i ujednolici koloryt. Peeling kawitacyjny delikatnie, ale dogłębnie oczyszcza pory z zanieczyszczeń.

Zbawienna rutyna

Osoby, które mają rozszerzone pory, nie mogą lekceważyć codziennego dokładnego oczyszczania skóry rano i wieczorem. Zapobiegnie to gromadzeniu się zanieczyszczeń. Do mycia można użyć miękkiej szczoteczki. Oczyszczanie twarzy kończymy obowiązkowo przetarciem skóry tonikiem bezalkoholowym, który ukoi skórę, przywróci prawidłowe pH i zwęzi pory.

Na wszystkie zabiegi dobrane indywidualnie do każdego klienta i danego typu skóry zapraszamy do Gabinetu Odnowy Biologicznej La Madame, przy ul. 3 Maja 20 w Biłgoraju.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.