- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rozszerzone pory a prawidłowe oczyszczanie twarzy

Rozszerzone pory to problem wielu kobiet. Powodują one, że we wgłębieniach skórnych gromadzą się resztki kosmetyków, dlatego skóra z rozszerzonymi porami powinna być dokładnie oczyszczana. Porów na twarzy nie da się pozbyć, ale można spowodować, aby były mniej widoczne za sprawą odpowiedniej pielęgnacji.

- Reklama -

Rozszerzone pory – co to jest?

Pory na twarzy są mikroskopijnymi otworami widocznymi na skórze, bezpośrednio połączonymi z gruczołami łojowymi, pozwalającymi odprowadzać substancje produkowane właśnie przez te gruczoły. Kiedy produkcja cholesterolu zawartego w łoju jest nadmierna, pojawiają się problemy, takie jak m.in. zaskórniki lub rozszerzone pory. Warto nadmienić, że tego typu zmiany, jeśli nie są pielęgnowane, mogą zostawić trwały ślad na skórze i pozostać przykrą pamiątką.

Jakie są przyczyny rozszerzonych porów? 

Skutkiem nadmiernego gromadzenia się sebum i zrogowaciałego naskórka w mieszkach włosowych może być stałe poszerzenie porów. Powoduje to powstanie charakterystycznych dziurek i wgłębień widocznych na powierzchni skóry. Rozszerzone pory na twarzy można zauważyć gołym okiem.

Jakie czynniki powodują rozszerzanie się porów?

- Reklama -

  • W wielu przypadkach rozszerzanie się porów jest uwarunkowane genetycznie, np. niektóre osoby mają wrodzoną nadaktywność gruczołów łojowych.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry, a szczególnie korzystanie z gęstych, oleistych kosmetyków może wpływać na rozszerzanie się porów.
  • Rozszerzenie porów nasila się także pod wpływem zanieczyszczeń, zmian klimatu oraz wpływu promieni UV.
  • Rozszerzaniu się porów sprzyja również zbyt intensywne przesuszanie skóry oraz jej matowienie, na przykład silnymi kosmetykami na bazie alkoholu.

W jaki sposób zwęzić rozszerzone pory?

Kluczowym czynnikiem w walce z rozszerzonymi porami jest odpowiednie zadbanie o skórę. Pielęgnując twarz z widocznymi rozszerzonymi porami, nie można zapominać, jak ważne jest regularne, dogłębne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, ponieważ zbierające się w porach zanieczyszczenia powodują pogłębianie się rozszerzeń porów. Środki, z których należy korzystać do oczyszczania twarzy z rozszerzonymi porami, powinny być łagodne, aby nie podrażniać oraz nie przesuszać skóry.

Ostatnim krokiem oczyszczania twarzy powinno być użycie toniku – warto zwrócić uwagę, aby był to tonik przeznaczony do skóry mieszanej oraz łojotokowej. Pielęgnując skórę z rozszerzonymi porami, można skorzystać także z oczyszczających maseczek na bazie glinki, które bardzo intensywnie wchłaniają zanieczyszczenia. Takie maseczki zaleca się stosować 1-2 razy w tygodniu.

Salony kosmetologiczne oferują szeroką gamę profesjonalnych zabiegów, które mogą być wsparciem dla codziennej pielęgnacji skóry z tendencją do powstawania rozszerzonych porów. Są to między innymi zabiegi takie jak: mikrodermabrazja, oksybrazja oraz hydrabrazja, a także peelingi chemiczne oraz kawitacyjne. Posiadaczom skóry z tendencją do rozszerzania się porów latem zaleca się unikanie promieni UV, które są jednym z głównych czynników odpowiadających za utratę kolagenu i elastyny, które wpływają na jędrność skóry.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.