Moto Tech

- Reklama -

Rosną wynagrodzenia, a za nimi składki

Przeciętny Polak zarabia więcej, więc automatycznie od nowego roku wzrosły też składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Na jaki wydatek muszą się przygotować?

Minimalna kwota składek, jakie osoba prowadząca działalność gospodarczą odprowadza za siebie co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie bierze się z powietrza. Jest ściśle związana z wysokością prognozowanego średniego wynagrodzenia w kraju i minimalnego wynagrodzenia. Oba wzrosły: prognozowane przeciętne wynagrodzenie do 4263 zł, a pensja minimalna do 2000 zł. Z tego powodu każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli wygospodarować na składki wyższą kwotę niż dotychczas.

Łączne składki na ubezpieczenia społeczne (w tym dobrowolna chorobowa), ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą w tym roku wynoszą minimum 1172,56 zł. Część samozatrudnionych  przez pierwsze dwa lata działalności ma prawo do obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne i nie płacą na Fundusz Pracy. Dla nich minimalne składki wynoszą w tym roku w sumie 487,90 zł miesięcznie.

- Reklama -

Nowa wysokość składek obowiązuje od stycznia. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą pierwszą wyższą wpłatę zrealizuje jednak dopiero w lutym, bo składki za dany miesiąc płaci do 10 dnia następnego miesiąca.

Warto również pamiętać, że od kwietnia może zmienić się stopa procentowa składki wypadkowej (aktualnie wynosi 1,8%).

W województwie lubelskim działa około 40 tysięcy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe firmy i z tego tytułu płacą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kolejne 20 tys. samozatrudnionych opłaca tylko składkę zdrowotną.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.