- Reklama -

- Reklama -

Rondo i ulice z nazwami

Prawdopodobnie w gminie Józefów pojawią się nowe nazwy ulic i ronda. Konsultacje w tej sprawie już się odbyły. Władze Józefowa chcą, aby nazwy nawiązywały do historii miasteczka.

Jedyne rondo znajdujące się w Józefowie u zbiegu ulic Armii Krajowej i Kościuszki ma nosić nazwę “Rondo Tomasza Józefa Zamoyskiego”. Nazwane mają być również dwie ulice. Pierwsza z nich (ulica nr 114960L) miałaby nosić nazwę Hieronima Miąca ps. “Korsarz”. Samorządowcy proponują, by druga ulica (nr 114958L) nosiła nazwę Spółdzielcza.

- Reklama -

Pomysły te mają uwarunkowania historyczne. Józefów został założony na początku XIII wieku. Akt lokacyjny podpisał V ordynat zamojski Tomasz Józef Zamoyski. Stąd  pomysł na upamiętnienie go nazwą ronda. – Jest to założyciel naszego miasta, który w żaden sposób nie jest uhonorowany. Chcemy to zrobić, nazywając rondo jego nazwiskiem – mówił burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Natomiast Hieronim Miąc pseudonim “Korsarz” również związany był w miasteczkiem. Mimo że urodził się w Lubartowie, zmarł w Józefowie w 1943 r. Był komendantem rejonu Józefów Biłgorajski w obwodzie Biłgoraj Armii Krajowej, dowódcą oddziału partyzanckiego, jednym z głównych dowódców powstania zamojskiego.

 

red.

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Oni mówi

    Tzn. ulicę zdemolowano, 3 lata jest tam jak na dzikim zachodzie i teraz jeszcze śmieszna nazwa Spółdzielcza, lepiej pasuje ul. Dziurawa… A z kim konsultowano tę decyzję, na pewno nie z mieszkańcami!

  2. mieszkaniec mówi

    I niech ktoś taką nazwę ulicy “Hieronima Miąca ps. „Korsarz”” spróbuje wpisać w dokumentach np. urzędowych, niemówiąc już o poczcie, albo przedyktować komuś. Czy nie lepiej nazwać poprostu Hieronima Miąca.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.