- Reklama -

- Reklama -

Romantycznie na biłgorajskim rynku (zdjęcia)

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Romantycznie zrobiło się na biłgorajskim rynku, gdzie czytano "Ballady i romanse" Mickiewicza.

- Reklama -

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zabrali zgromadzonych na rynku słuchaczy w romantyczną podróż. Można było nie tylko posłuchać twórczości polskiego wieszcza. Czytający zadbali również o odpowiednie kostiumy, rodem z czasów mickiewiczowskich bohaterów.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście promującym akcję Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.

- Reklama -

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.