- Reklama -

- Reklama -

Rolniku, płacz i płać

Radni gminy Aleksandrów wprowadzili stawki za jakie rolnicy, będą mogli odpady pochodzące z działalności rolniczej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Reklama -

Konieczność pobierania opłat od rolników wprowadziła ustawa o utrzymaniu czystości i utrzymaniu porządku w gminach. Podczas sesji Rady Gminy Aleksandrów zasady zmian wyjaśniła Bogumiła Kotwica. Odpady z folii, sznurek, a także opony z gospodarstwa rolnego rolnik może odpłatnie oddać do PSZOK-u. – Stwarzamy rolnikom taką możliwość. Tego typu odpady mogą tam przywieźć – wyjaśniała. Wójt Józef Biały informował, że taki punkt będzie znajdował się w Aleksandrowie II, w pomieszczeniach za mleczarnią, gdzie jest plac wyłożony kostką brukową.

W myśl uchwały rolnicy będą musieli zapłacić 0,50 zł za 1 kg oddanej folii, 0,60 zł za 1 kg sznurka, 0,4 zł za 1 kg opony o średnicy do 170 cm. Natomiast oddanie 1 kg opony o średnicy powyżej 170 cm będzie kosztowało 0,60 zł. Stawki obowiązują od 1 lipca br.

Przeciwny tym stawkom był radny Andrzej Borowiec. Zaznaczył, że mieszkańcy musieli zmierzyć się z podwyżką opłat za śmieci. Teraz na rolników nakładane są dodatkowe opłaty. Zauważył, że oddanie jednej opony będzie kosztowało 60 zł. To spory wydatek.

- Reklama -

– Moja propozycja jest taka, żeby ustalić stawki za symboliczną kwotę 5 groszy. Zaproponowane stawki są wysokie i wpływają na egzystencję rolnictwa – podkreślał radny Andrzej Borowiec.

Wójt Biały stwierdził, że również chciałby, aby stawki były niskie. Takiej możliwości jednak nie ma. – Jeśli okaże się, że mamy tego mało, to będzie tanio. Jeśli szybko nazbieramy opon, to są dla nas duże koszty. Zebrane opony trzeba zwieźć do Krakowa. Nie możemy zrobić za symboliczną stawkę, bo i tak będziemy do tego dokładać – mówił wójt. Dodał, że ustawa nakłada odpłatne zbieranie opon, folii i sznurka z działalności rolniczej. – Jeśli okaże się, że może być taniej, to uchwałę w każdej chwili możemy zmienić. Nie możemy zrobić bardzo tanio i stworzyć furtki, aby do naszej gminy trafiały opony z innej gminy – dodał.

 

- Reklama -

7 Komentarze
 1. Mieszkaniec mówi

  Skutek będzie tragiczny, więcej śmieci w lasach..

 2. Antek mówi

  W gminie jozefow tez twierdza ze mozna oddac 4 na jedno gospodarstwo ale przyszlo co do czego to okazalo sie ze gmina nie ma podpisanej umowy ze spoldzielnia ktora jest odpowiedzialna za odbior nieczystosci.

 3. Prox mówi

  Taaak… Gratuluję pomysłu… Teraz po lasach znowu będzie widac dzikie wysypiska. W sam raz najgorsze z możliwych śmieci. Folie sznurki i opony. A zaczynało być nawet czysto w lesie…

 4. Prox mówi

  Taaak… Gratuluję pomysłu… Teraz po lasach znowu będzie widac dzikie wysypiska. W sam raz najgorsze z możliwych śmieci. Folie sznurki i opony. Co za jełop to wymyślił? A zaczynało być nawet czysto w lesie…

 5. Mieszkaniec mówi

  Kompostują i oszczędzają dla czego nie ma w Aleksandrowie zmianki o tym rolnik ma płacić za folie sznurek to niech odlicza za kompostowanie!!!

 6. Krzych mówi

  Powinni wszystkie śmieci od rolnika zabierać w tej cenie , która jest pobierana za śmieci.Rolnik co najwyżej mógł by podwieźć te kilka kilometrów przyczepą śmieci do punktu zbiorczego

 7. Prawdomir mówi

  Czemu nie ma informacji, ze 4 sztuki rocznie mozna oddac za free

Zostaw odpowiedź