- Reklama -

- Reklama -

Rodzice chcą być słyszalni

Regionalna konferencja rad rodziców z województwa lubelskiego była pierwszym przedsięwzięciem tego typu. Podczas konferencji rodzice przedstawili swoje postulaty i starali się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego rodzice chcą mieć swoją ogólnopolską reprezentację? Jak sami napisali, chcą być rzeczywistym partnerem w dyskusji o systemie, który kształci ich dzieci. Rodzice chcą mieć realny wpływ na decyzje podejmowane w sprawach edukacji ich dzieci oraz chcą wykorzystać potencjał płynący z różnorodności wykonywanych przez nich zawodów. Rodzice chcą być słyszalni.

Otwarcia konferencji dokonał wojewoda i lubelski kurator oświaty. W dalszej części swój referat „Miejsce i rola rad rodziców w polskim systemie oświaty” wygłosił Wojciech Starzyński, prezes fundacji „Rodzice szkole”. Podczas konferencji zostały poruszone tematy dotyczące m.in. współpracy pomiędzy dyrektorem szkoły a radą rodziców czy roli rodziców w tworzeniu i realizacji programu wychowawczego.

- Reklama -

Gościem honorowym konferencji była minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Mówiła ona o zaplanowanej na 2017 rok reformie oświaty, ale także o problemach, które w pierwszej kolejności należy zlikwidować w każdej nowoczesnej szkole. 

– Matematyka, informatyka, język obcy to cywilizacyjne umiejętności i kompetencje absolwenta. Ale jeszcze jest język polski i historia jako element budowania przyszłości i tożsamości. Ważne są także zdrowe jedzenie i wychowanie – mówiła pani minister. Podczas spotkania z rodzicami tłumaczyła między innymi, dlaczego – jej zdaniem – konieczna jest likwidacja gimnazjów. – Nasze dzieci nie lubią szkoły. Nasz nauczyciel nie odczuwa satysfakcji z pracy, a jest najlepiej wykształcony w Europie. Nasze dzieci nie potrafią rozwiązywać problemów, nawet zastosować wzoru matematycznego – powiedziała Anna Zalewska. Dodała, że dobra szkoła musi istnieć w każdej wsi. Jej zdaniem to wyzwanie cywilizacyjne.

Podczas konferencji zebrani rodzice przedstawili swoją deklarację w sprawie powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.