- Reklama -

- Reklama -

Rodzic musi najpierw zadbać o siebie

Nikt, oprócz tych rodziców, którzy tego doświadczyli, nie potrafi sobie wyobrazić, jak wielkim wysiłkiem jest wychowanie dziecka z niepełnosprawnością. Jednak diagnoza nie oznacza, że życie straciło sens i że nie można się nim cieszyć.

W miniony piątek 13 września temat ten został poruszony na warsztatach psychologicznych organizowanych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych w Biłgoraju.

– Szczęście to jest decyzja. Przypomnij sobie, co lubiłeś robić przed diagnozą i po prostu zacznij to robić. Rodzic musi zadbać o siebie, musi mieć czas na odpoczynek, żeby mieć siłę na opiekę nad dzieckiem

– tak motywowała rodziców psycholog Aneta Golba, kończąc warsztaty realizowane w ramach projektu „Odnaleźć sens życia w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym” realizowanym z programu „Lubelskie Lokalnie – Mikrodotacje FIO 3” finansowanym ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Podejmowane tematy nie były łatwe, ale jakże znane niemal każdemu rodzicowi dziecka z niepełnosprawnością.

- Reklama -

– Rozmawialiśmy m.in. o etapach żałoby po diagnozie niepełnosprawności dziecka, o tym, w jaki sposób przejść przez ten czas po to, aby odnaleźć sens i radość w zaistniałej codzienności, o rozpoznawaniu depresji, o tym, gdzie szukać konkretnej pomocy. Chętni rodzice mogli zapisać się na indywidualne konsultacje psychologiczne, które będą realizowane w ramach projektu – mówi Elżbieta Jargieło-Frąk – sekretarz zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym w Biłgoraju.

Już w najbliższy czwartek 19 września odbędzie się druga część w ramach tego projektu. Będą to warsztaty duchowości dla rodziców i rodzin osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych. Rozpoczną się one Mszą św. o godz 18 w sanktuarium św Marii Magdaleny w Biłgoraju, a o 18.40 w Auli Franciszkańskiej ks Piotr Jakubiak poprowadzi konferencję oraz modlitwę wstawienniczą

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.