- Reklama -

Rocznica “Wira” i “Żołnierzy Wyklętych” (Zdjęcia)

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy obchodów spotkali się 26 lutego o 12.30 w kościele parafialnym, gdzie była sprawowana Msza św. za rodzinę dowódcy oddziału AK i “Żołnierzy Wyklętych” z gminy Józefów. Po Eucharystii mieszkańcy, młodzież józefowskich szkół, a także delegacje kombatantów i przedstawiciele lokalnych władz złożyli wieńce i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą poświęconą pomordowanym.

Historię tamtych wydarzeń przypomniała młodzież. Według przekazu, z pobliskich wzgórz Konrad Bartoszewski obserwował wydarzenia, które rozegrały się 26 lutego 1943 roku w Józefowie. Hitlerowcy rozstrzelali wtedy jego rodziców Wacława i Janinę oraz siostrę Wiesławę. Bezpośrednim powodem mordu była akcja oddziału Czesława Mużacza pseudonim “Selim”, który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił aresztowanych dzień wcześniej Konrada Bartoszewskiego i jego zastępcę Hieronima Miąca pseudonim “Korsarz”. Hitlerowcy nie tylko rozstrzelali rodzinę Bartoszewskich, ale wywieźli do obozu w Zamościu 50 zakładników.

- Reklama -

Choć “Wir” był świadkiem tej tragedii, nie zdecydował się na zaatakowanie Niemców, ponieważ nie chciał narazić na śmierć innych mieszkańców Józefowa i partyzantów. W ten sposób poświęcił dla dobra innych swoją rodzinę, stając się symbolem walki i patriotyzmu.

W uroczystości uczestniczył Piotr Bartoszewski, syn Konrada Bartoszewskiego oraz poseł na Sejm Agata Borowiec. Licznie zgromadzili się również mieszkańcy gminy Józefów oraz władze samorządowe.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.