- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rocznica walk wrześniowych pod Aleksandrowem

Dokładnie 26 września 82 lata temu na naszych terenach po kilku dniach krwawych bitew zakończyła się kampania wrześniowa. Walcząc w obronie Ojczyzny, śmierć ponieśli dowódcy, żołnierze oraz partyzanci. Część z nich spoczywa na cmentarzu wojennym w Sigle, gdzie w minioną niedzielę miały miejsce uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 roku.

- Reklama -

W obchodach wzięły udział władze gminy Aleksandrów, reprezentanci organizacji kombatanckich działających w regionie, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie oraz zaproszeni goście.

toyota Yaris

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych, który prowadziła Gminna Orkiestra Dęta w Aleksandrowie pod kierownictwem Stanisława Woźnicy. Następnie uroczystego podniesienia flagi na maszt dokonali członkowie Związku Piłsudczyków RP oddział w Tomaszowie Lubelskim na komendę prezesa związku Roberta Bondyry. Podczas wznoszenia flagi orkiestra odegrała hymn Polski. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców przez władze gminy, organizacje kombatanckie, delegacje szkoły podstawowej oraz jednostkę OSP z Aleksandrowa Pierwszego. Na zakończenie części oficjalnej na cmentarzu głos zabrał Edward Nowak, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Koło Terenowe w Aleksandrowie.

– Niech te wydarzenia historyczne sprzed 82 lat budzą w nas dumę i chlubę z polskiego oręża a dzisiejsza uroczystość niech będzie wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu dla nas wszystkich. Pamiętajmy, jaką drogą przyszła wolność. Przekazujmy tę prawdę następnym pokoleniom – mówił Edward Nowak w swoim wystąpieniu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na Polanę Dąbrowa, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Uczniowie pod kierunkiem pań Elżbiety Kulińskiej, Aliny Kukiełki, Ewy Jastrzębskiej oraz Agnieszki Bryły przygotowali montaż słowno-muzyczny. Wiersze i piosenki przygotowane z dużym zaangażowaniem ze strony nauczycieli i uczniów spotkały się z ciepłym przyjęciem słuchaczy. Po występach uczniów na scenie pojawił się Ludowy Zespół Śpiewaczy Aleksandrowiacy, który przygotował na tę okoliczność wiązankę pieśni partyzanckich.

Podczas uroczystości głos zabrał wójt gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały, który powitał wszystkich przybyłych i poprosił ks. Jarosława Kędrę, proboszcza parafii pw. świętego Stanisława w Górecku Kościelnym o odprawienie Eucharystii w intencji poległych. Ksiądz w homilii odniósł się do Ewangelii, w której była mowa o zazdrości. – Zazdrość zamyka nas na wdzięczność, – mówił – powinniśmy być Bogu wdzięczni za to, co mamy. Głosił także, że powinniśmy dziękować Bogu za to, że żyjemy w wolnym państwie, zawierzać Mu nasz kraj, by nie dochodziło do tak tragicznych wydarzeń, jak te wspominane podczas niedzielnej uroczystości.

Po Eucharystii krótki koncert zagrała Gminna Orkiestra Dęta w Aleksandrowie. Uroczystość zakończyło spotkanie kombatantów, zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy i okolic przy tradycyjnej grochówce

Organizatorzy składają podziękowanie członkom Związku Piłsudczyków RP Oddział w Tomaszowie Lubelskim na czele z prezesem Robertem Bondyrą za pomoc w organizacji i czynne uczestniczenie w uroczystości. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.