- Reklama -

- Reklama -

Robili palmy i pisanki

- Reklama -

Święta Wielkanocne już od wielu pokoleń są symbolem radości i narodzin. Z ich obchodami wiąże się mnóstwo tradycji, które w wielu regionach Polski kultywowane są do dnia dzisiejszego. Tak dzieje się również w Soli. Są to tradycje wykonywania palm i pisanek wielkanocnych. 

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim, natomiast pisanka jest jednym z ważniejszych symboli Wielkanocy. W dzisiejszych czasach dominują plastikowe ozdoby, więc warto było przyjść do biblioteki i wykonać własnoręcznie palmę. Warsztaty, które odbyły się 31 marca, prowadziła członkini Stowarzyszenia Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli, która dokładnie wyjaśniła uczestnikom metodę zaplatania palmy w sposób inny niż w bukiecie, czyli od góry w dół oraz że tradycyjna palma wykonana jest z suszonych traw, bukszpanu, bazi, kwiatów i kolorowej pasmanterii. Dzieci samodzielnie decydowały o doborze składników na swoją palmę, a efekty były imponujące. Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była wyjątkowa i efektowna, takie też były palmy wykonane przez uczestników warsztatów. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

7 kwietnia odbyły się warsztaty ozdabiania pisanek wielkanocnych. Podczas tworzenia pisanek były rozmowy o tradycjach wielkanocnych i dawnych zwyczajach oraz o tym, jakie symboliczne znaczenia mają święcone pokarmy. Uczestnicy warsztatów wykonywali pisanki współczesne, które na początku były oklejane kolorowymi sznurkami i wstążkami, a następnie ozdabiane cekinami, kwiatkami i koralikami. Palmy i pisanki dzieci zabrały ze sobą do domu, by pochwalić się przed rodziną i znajomymi swoimi umiejętnościami, a naprawdę było się czym pochwalić, o czym może zaświadczyć galeria zdjęć. Warsztaty prowadziła oraz cennych uwag i wskazówek przy tworzeniu ozdób świątecznych udzielała Irena Surmanowicz, członkini Stowarzyszenia. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo i zapraszam do jak najczęstszego korzystania z naszej książnicy. 

 Warsztaty zostały zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju z siedzibą w Soli i Stowarzyszenie Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli, a wsparcia finansowego udzieliła Lokalna Grupa Działania "Ziemia Biłgorajska". 

Zofia Nizio

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.