- Reklama -

- Reklama -

Renata Piątkowska w Soli. Spotkanie autorskie

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z siedzibą w Soli zaprosił Renatę Piątkowską na spotkanie autorskie, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Pasiaka w Soli.

Uczniowie III klasy 15 września 2020 r. uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze znaną
i uwielbianą przez wszystkie dzieci pisarką Renatą Piątkowską. Dorobek literacki pisarki liczy ponad 40 wydanych książek dla dzieci. Szczególną uwagę autorka poświęciła książkom ”Z przysłowiami za pan brat”, “Mądra głowa zna przysłowia”, tym samym zapoznając dzieci z pojęciami: przysłowie, zwyczaj, przesąd. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi  “co to znaczy mieć z kimś na pieńku”, “mieć węża
w kieszeni”. Pani Renata, przybliżając swoją książkę “Gdyby jajko umiało mówić”, opowiedziała również o tradycjach i zwyczajach, takich jak: “śmigus-dyngus”, prima aprilis. Dzieci zostały poddane także testowi ze znajomości przysłów, które doskonale znały. Spotkanie upłynęło sympatycznej i wesołej atmosferze, ponieważ twórczość autorki wyróżnia się niezwykłym humorem, bo jak sama mówi: “zależy jej na tym, aby dzieci były wesołe i śmiały się od ucha do ucha”. W spotkaniu towarzyszyła jej lektorka Malwina Kożurno, która czytała fragment książki “Gdyby jajko umiało mówić”. Jej interpretacja była fenomenalna, dlatego dzieciaki słuchały z wielką uwagą, od czasu do czasu wybuchając gromkim śmiechem. Pisarka uświadomiła dzieciakom, jak ważne jest czytanie książek, które przyczynia się do rozwoju wyobraźni i osobowości człowieka oraz wzbogacenia słownictwa, a tym samym zachęcała do odwiedzania biblioteki. Na zakończenie spotkania dzieci uzyskały odpowiedzi na wszystkie pytania, można było także zakupić jej książki z dedykacją i autografem.

- Reklama -

Współorganizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Pasiaka w Soli. Ze względu na pandemię COVID-19 w imprezie udział wzięła tylko jedna klasa przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą bawią i wychowują. Wiele tytułów jej książek znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za swoją książkę “Wieloryb”, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za “Na wszystko jest sposób” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren – mówi Zofia Nizio, dyrektor Biblioteki w Soli
Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Wojewódzką im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Instytut Książki w Warszawie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.