- Reklama -

Remontują budynek dawnej synagogi

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Tarnogrodzie, trwają prace remontowe przy budynku dawnej synagogi. Prowadzone są prace odwodnienia i izolacji ściany północnej oraz wykonywana jest opaska i uporządkowany jest spływ wody z Rynku i ul. Kościuszki. Wartość prac wynosi około 80 tys. zł.

Plany remontu wiekowego już budynku są duże większe. Gmina kilkakrotnie składała wnioski o kompleksowy remont synagogi. W tym roku przygotowano dwa wnioski. Pierwszy z nich do Ministerstwa Kultury, a drugi do RPO województwa lubelskiego.

- Reklama -

Synagoga w Tarnogrodzie została zbudowana w 1686 roku na mocy przywileju ordynata Marcina Zamoyskiego. Na początku XIX wieku przeprowadzono gruntowny remont synagogi, a do ściany zachodniej dobudowano pomieszczenia, w których na parterze mieścił się przedsionek, a na piętrze babiniec. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej stajnię dla koni. Rozebrano również znajdującą się z północnej strony parterową przybudówkę, mieszczącą babiniec. Po zakończeniu wojny budynek synagogi służył jako magazyn. 26 maja 1949 roku synagoga ze względu na zły stan i przeciekanie dachu uległa zawaleniu. Do wnętrza runęły połowa dachu, jedna ściana i sklepienie, a druga część dachu i pozostałe sklepienia trzymały się jedynie w oparciu o komin. Synagoga po tym zdarzeniu została w szybkim terminie wyremontowana przez Centralny Komitet Żydów Polskich ze względu na groźbę dalszego zawalenia się budynku lub rozbiórki go przez lokalne władze.

W latach 1985-1990 przeprowadzono gruntowny remont budynku, dostosowując go dla potrzeb biblioteki oraz miejskiego domu kultury. W synagodze znajduje się również Regionalna Izba Pamięci.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.