- Reklama -

- Reklama -

Relikwie św. Marii Magdaleny są już w biłgorajskim sanktuarium

12 maja 2019 r. spełniło się wielkie pragnienie wiernych i kapłanów pracujących w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Do diecezjalnego sanktuarium w Biłgoraju zostały uroczyście wprowadzone relikwie patronki. Jej maleńką cząsteczkę parafia otrzymała z katedry pod wezwaniem św. Karola Boromeusza w Mediolanie.

- Reklama -

Historyczne wydarzenie, jakim było wprowadzenie relikwii św. Marii Magdaleny do diecezjalnego sanktuarium w Biłgoraju, zgromadziło wielu wiernych.Zapowiadane wcześniej uroczystości były starannie zaplanowane i przygotowane. Poprzedziły je 29 kwietnia spotkanie Rodziny Radia Maryja oraz Msza św. transmitowane na cały świat przez TV Trwam i Radio Maryja, a także Rozmowy Niedokończone, z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza, ks. dr. Jacka Kucharskiego, ks. Krystiana Malca i kustosza sanktuarium ks. Witolda Batyckiego, i 4 maja spotkanie z dr. Pawłem F. Nowakowskim, autorem najnowszego bestsellera „Maria Magdalena”.

12 maja 2019 r. relikwie patronki zostały procesjonalnie wprowadzone do sanktuarium. Maleńką cząsteczkę kości ręki wniósł do świątyni ks. dr Jacek Kucharski, którego staraniem parafia otrzymała relikwie z katedry pod wezwaniem św. Karola Boromeusza Mediolanie. Ks. biskup Marian Rojek, ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, dokonał aktu intronizacji relikwii. Zostały one umieszczone w specjalnym relikwiarium obok figury św. Marii Magdaleny. – Święta Mario Magdaleno, patronko nasza, Apostołko Apostołów, Pierwsza zwiastunko zmartwychwstania, Ty, która biegłaś do grobu siłą wrażliwości i serca, by spotkać słowo Dobrej Nowiny, wspieraj nasze codzienne świadectwo życia, tak aby inni widzieli w nas prawdę o Zmartwychwstałym – modlił się ks. biskup Marian Rojek.

toyota Yaris

Zanim rozpoczęła się Święta Liturgia ks. dr Jacek Kucharski odczytał list, jaki na tę okoliczność wystosował ks. kan. Wiliam Mateo Maggioni, prezbiter Archidiecezji Mediolańskiej, który przygotował relikwie i przekazał, aby odtąd były już na zawsze w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. „Wyrażam głęboką wdzięczność ks. profesorowi Jackowi Kucharskiemu, który opowiedział mi o Waszej miłości do św. Marii Magdaleny, prosząc o święte relikwie ex corpore, które będą uroczyście wprowadzone i wystawione do publicznej czci 12 maja 2019 roku. Zobowiązania duszpasterskie uniemożliwiają mi obecność pośród Was, ale duchowo zapewniam o mojej łączności. Módlcie się za mnie i wzywajcie wstawiennictwa św. Marii Magdaleny, aby strzegła naszych diecezji tej w Mediolanie, z której pochodzą święte relikwie z katedry św. Karola Boromeusza i Waszej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Proście Boga, aby przez wstawiennictwo świętej Marii Magdaleny spłynęła na Was obfitość Jego łask i błogosławieństwa. Wiernym w Biłgoraju życzę, aby obecność św. Marii Magdaleny przyczyniła się do pogłębienia Waszej wiary ufności w jej wstawiennictwo” – napisał ks. kan. Wiliam Mateo, a list odczytał ks. Jacek Kucharski. – Kochani, to pismo wyjaśnia wszystko. Święta Maria Magdalena w jej relikwiach jest pośród was. Niech będzie dla was największą radością i jednocześnie będzie znakiem obecności tej świętej, która w Polsce będzie odtąd w jedynym sanktuarium, w którym były także w przeszłości udokumentowane cuda, które dokonały się przez jej wstawiennictwo. Niech uświęca tę biłgorajska ziemię, waszą diecezję. Niech wam Pan Bóg wszystkim błogosławi – dodał ks. dr Jacek Kucharski, zaznaczając, że dołącza do wspólnej radości i przez wstawiennictwo św. Marii Magdaleny modli się, aby upraszała naszej Ojczyźnie, diecezji i mieszkańcom Biłgoraja wszelkie potrzebne łaski.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kustosz sanktuarium ks. kan. Witold Batycki podkreślał, że jest to wydarzenie historyczne. – Niewątpliwie w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy ważne wydarzenie historyczne i religijne – mówił i przypominał, że 400 lat temu miało miejsce objawienie połączone z cudami.

Głos zabrał też obecny na uroczystości burmistrz miasta Biłgoraj Janusz Rosłan. – W imieniu Rady Miasta oraz mieszkańców Biłgoraja prosimy ponownie ks. biskupa o wszczęcie procedury ustanawiającej św. Marię Magdalenę patronką naszego miasta. Z historii wynika, że to święta Maria Magdalena wybrała to miejsce, aby wypraszać u Jedynego Boga łaski dla jego mieszkańców. Również i dzisiaj mają miejsce zdarzenia, które trudno naukowo wyjaśnić. To właśnie dlatego Rada Miasta Biłgoraj na wniosek setek mieszkańców podjęła najpierw stanowisko, następnie uchwałę z prośbą o wszczęcie odpowiednich procedur przez księdza biskupa. Fakt, że doczesne szczątki św. Marii Magdaleny spoczęły dzisiaj w tym sanktuarium byłby dopełnieniem wotum zaufania mieszkańców naszego miasta do Świętej, Apostołki Apostołów, Świętej równej apostołom – mówił burmistrz. Przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Andrzej Łęcki przytoczył treść uchwały podjętej 12 grudnia 2018 r. w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką miasta Biłgoraj, co zostało przyjęte brawami.

Na początku Mszy św., zachęcając do wspólnej modlitwy, ks. bp Marian Rojek mówił:  To ta, która pierwsza przyszła do apostołów z radosną wieścią: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał, i ona dzisiaj przychodzi do was ponownie, by potwierdzić tę podstawową prawdę wiary. Chcemy uwielbiać Boga (…), dzisiaj w sposób szczególny chcemy uwielbiać w Jego świętych, świętej Marii Magdalenie. Aby to nasze uwielbienie było przez Boga przyjęte dla tego miejsca, dla wszystkich, którzy tu przychodzą i przybywają z różnymi swoimi sprawami, by to było związane z pełnym błogosławieństwem i oczekiwaną łaską, stańmy teraz w pokorze i prawdzie przy Panu, tak jak Maria Magdalena, wołając z tą ufnością, którą ona miała, o przebaczenie naszych grzechów.

Słowo Boże skierował do zgromadzonych ordynariusz diecezji. Podkreślał, że Bóg nieustannie do nas mówi, jest pośród nas, kształtuje nasze sumienia, kocha każdego człowieka. Przypominał: – Tak jest na tym świecie, że każdy z nas ma materialne ciało i duchową duszę. W tej formie istniejemy na tym ziemskim świecie oraz wyznajemy jako prawdę katolickiej wiary, iż nasze śmiertelne ciała z martwych powstaną i będą podobne do uwielbionego ciała Chrystusa Zmartwychwstałego. Stąd też czcimy relikwie, czyli między innymi części ciała osób uznanych przez Kościół za świętych. Oddając uszanowanie, przywołujemy wstawiennictwa oraz prezentujemy zasługi błogosławionych i świętych, owoce ich życiowej współpracy z Bożą łaską, przedkładamy je Bogu, aby On pełen miłosierdzia i dobroci miał na nas słabych, a także grzesznych ludzi, podobnych do św. Marii Magdaleny, by miał na nas swoje ojcowskie wejrzenie, które nie gardzi prośbą i pokorą swego dziecka.

Kaznodzieja podkreślał, że w ten sposób dziś żyjący mają możliwość bezpośredniego spotkania ze świętą osobą, przekraczając materialny i widzialny świat. Szukając wstawiennictwa i pomocy, oddają cześć temu, co do tej osoby należało, co było ich fizyczną częścią ciała, kości lub rzeczy, jakimi się ci ludzie posługiwali. – Oto dzisiaj do tego diecezjalnego sanktuarium św. Marii Magdaleny, do miejsca, w którym jak mówią historyczne przekazy, na początku XVII w. ona sama się pojawiła, wprowadzamy dzisiaj w uroczysty sposób jej małą kostkę, aby nasza patronka swoją dłonią bezpośrednio na nowo dotknęła z Bożym błogosławieństwem codziennego życia każdego, kto tu przybywa, kto się modli, kto o jej wstawiennictwo prosi i prosić będzie. Ufam także, u nas w Biłgoraju w tej pięknej okolicy, prastarej Puszczy Solskiej, gdzie przez długi czas pracowali ojcowie franciszkanie, a obecnie wiernym i ludziom realizującym swoją drogę ku świętości służą kapłani Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, iż święta Maria Magdalena przez te relikwie dotknie swoją dłonią nas, naszej codzienności, ożywi wiarę wszystkich pielgrzymów, wprowadzi na nowo tchnienie Bożej miłości w ten lud, w każdego z nas, począwszy od biskupa aż po tego, który z ufnością pragnie się napić wody z cudownego tutejszego źródełka – mówił ks. biskup. Pasterz diecezji stawiał sobie pytanie, jak wyglądały dłonie św. Marii Magdaleny. Czy były rozmodlone i czy czyniły dobro? – Mam jeszcze takie przekonanie, że dłonie św. Marii Magdaleny, które są obecne w tej kostce jej relikwii pośród nas, one dotykały miejsca zbawczej męki i śmierci Pana Jezusa, to znaczy Jego krzyża na Golgocie, bo ona tam też z Matką Pana i innymi niewiastami stała. A potem widzę bezradność jej rąk opadłych wzdłuż ciała w boleści napełniającej łzami jej oczy, jak patrzyła, gdy niesiono ciało jej Rabbuni Nauczyciela do grobowej niszy wykutej w skale. Palce naszej patronki ściskały amforę z wonnymi olejkami, gdy biegła jeszcze w ciemnościach poranka, by namaścić ciało zmarłego Jezusa i do niej zmartwychwstały Jezus kieruje słowa, gdy dał się jej poznać przy pustym grobie, a ona z radości do Niego wyciągnęła swoje ręce – ks. bp Marian Rojek przekazywał ewangeliczną prawdę o spotkaniu wiernej uczennicy Chrystusa ze zmartwychwstałym Mistrzem. To świadectwo o zmartwychwstaniu św. Maria Magdalena głosi teraz w biłgorajskim sanktuarium: „Widziałam Pana i to mi powiedział”.

– Bogu niech będą dzięki za ten dla nas bardzo ważny dzień. Od dziś nie tylko mury naszego sanktuarium, nie tylko obraz św. Marii Magdaleny, ale jej święte relikwie, które zostały dziś wprowadzone do naszego Sanktuarium będą nas gromadzić na ufnej modlitwie zanoszonej do Boga za wstawiennictwem naszej patronki, która była tak blisko Chrystusa, będąc świadkiem Jego życia, męki, oraz świadkiem zmartwychwstania – mówił na zakończenie Eucharystii ks. kan. Witold Batycki, kustosz sanktuarium. Dziękował również przybyłym gościom wśród których byli: ks. bp Marian Rojek, ks. bp Jan Śrutwa, ks. dr Jacek Kucharski, ks. Krystian Malec, kapłani rodacy, kapłani z dekanatu Biłgoraj Południe i sąsiednich dekanatów, księża seniorzy i dyr. Domu Księży Seniorów ks. Krzysztof Portka, siostry zakonne, ks. Korneliusz Wilkiel z prawosławnej parafii, poseł na Sejm Piotr Olszówka, etatowy członek Zarządu Powiatu Beata Strzałka, przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Andrzej Łęcki, burmistrz miasta Biłgoraj Janusz Rosłan, wójt gminy Biłgoraj Janusz Różyński.

Ogromną wdzięczność parafian za wprowadzenie relikwii wyrazili przedstawiciele Rady Parafialnej, składając podziękowanie księżom biskupom Marianowi Rojkowi i Janowi Śrutwie oraz ks. dr. Jackowi Kucharskiemu.

Uroczystość uświetnił występ i koncert Chóru Akademickiego KUL Jana Pawła II oraz muzyków Filharmonii Lubelskiej pod batutą prof. Grzegorza Pecki. Chór i muzycy wykonali Missa Brevis d-moll. W. A. Mozarta oraz koncert „Gloria” Ruttera.

Na zakończenie uroczystości wierni oddali cześć św. Marii Magdalenie przez ucałowanie jej relikwii.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.