- Reklama -

Widowisko historyczne w Brodziakach

Widowisko historyczne, pokazy uzbrojenia i umundurowania to tylko niektóre elementy Pikniku Historycznego w Brodziakach. Wszystko to w celu zachowania w pamięci historii i ludzi, którzy walczyli o naszą niepodległość.

3 października odbył się siódmy Piknik Historyczny w Brodziakach. Tradycyjnie został zorganizowany naprzeciwko budynku remizy OSP w Brodziakach. Zgromadzonych uczestników pikniku powitali Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj oraz główni organizatorzy wydarzenia, druhowie z OSP w Brodziakach – Dominik Róg, Piotr Brodziak i Grzegorz Wardach.

– To już kolejny piknik, który organizujemy tutaj w Brodziakach. Pomysł był taki, aby zaprezentować szerszej publiczności historyczne wydarzenie. Chcemy upamiętnić partyzantów, którzy działali na terenie naszej miejscowości – mówi Piotr Brodziak, sołtys miejscowości Brodziaki i członek zarządu OSP Brodziaki. – W przyszłości chcemy jeszcze bardziej rozwijać nasze wydarzenie. Już dochodzą do nas głosy, że może stać się ono większe niż uroczyści w Osuchach – dodaje.

Główną atrakcją pikniku jak co roku było widowisko historyczne. W tym roku przedstawiało wesele partyzanckie oraz bitwę z Niemcami. Oprócz widowiska na uczestników czekały także inne atrakcje. Z pięknym patriotycznym koncertem wystąpiła Kapela Turobińska, która zawitała do Brodziaków już po raz kolejny, oraz Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej.  Pieśni  i wiersze o tematyce wojennej zaprezentowała również pani Janina Bielak z Lipowca. Na placu można było obejrzeć wystawy historyczne „Dzieje Brodziaków i Edwardowa”,   „Gmina Biłgoraj na dawnych mapach” oraz wystawę pokonkursową prac plastycznych uczniów gminnych szkół podstawowych pt. „Wycieczka z Historią”.

- Reklama -

– Jak co roku szukamy nowych inspiracji i wątków historycznych. Podczas dzisiejszego widowiska chcemy przedstawić nie tylko walkę, ale również życie ludności cywilnej podczas okupacji niemieckiej. Dodatkowo jest to pretekst, żeby zaprezentować obrzędy weselne, które już powoli idą w zapomnienie – podkreśla Marek Łaba, członek grupy rekonstrukcji historycznej WIR. – Prawdziwe wydarzenie, które dzisiaj rekonstruujemy, miało miejsce w Lasach Janowskich, ale samo wesele już zostało przez nas dodane – dodaje.

Podczas wydarzenia można było wspomóc finansowo chorego Szymona Małka, zobaczyć jak tradycyjnie wyrabia się beczki oraz przyjrzeć się sprzętowi Wojsk Obrony Terytorialnej

W Widowisku brali udział członkowie GRH „Wir” z Biłgoraja, GRH „Ordon” z Łańcuta, Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Ochrony Pogranicza, GRH „Ostheer”, GRH Ludności Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego, GRH im. puł. T. Zieleniewskiego, Jarosław Antoszewski oraz gościnnie Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Bukowej, Jerzy Odrzywolski, Ewa Bordzań, Jan Wilkos, Adam Marzec, członkowie Kapeli Turobińskiej, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Smólsku.

~Michał Kuliński 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.