- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rekonstrukcja grudnia 1981 r. i film „Autor nieznany”

To w najbliższą sobotę 18 grudnia w Tarnogrodzie czeka uczestników regionalnych uroczystości związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Rekonstrukcja grudnia 1981 roku to pierwsze z wydarzeń dwudniowych regionalnych obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które będą miały miejsce w najbliższy weekend w Tarnogrodzie. W sobotę 18 grudnia od 15.00 krążące po rynku oddziały ZOMO będą legitymować ludzi, obezwładniać demonstrujących. O 16.00 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna pacyfikacji kopalni Wujek. Będziemy mogli zobaczyć, jak władza ludowa potraktowała protestujących górników. To ważna lekcja historii dla młodzieży i przypomnienie trudnych dni dla tych, którzy żyli w czasach stanu wojennego.
Rekonstrukcja została przygotowana przez: Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin. Zagrają uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie, Rekonstruktorzy ZOMO Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” z Bractwa Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego z Lublina i przyjaciele, strażacy z gminy Tarnogród.
O 17.00 w sali widowiskowej TOK będzie miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego Autor nieznany w reżyserii Wiesława Palucha. Rok 1981, stan wojenny w Polsce. Wstrząsające zdjęcia z pacyfikacji kopalni Wujek anonimowego fotografa trafiają w ręce fotoreportera Jerzego Kośnika. Autor zdjęć mimo upływu lat pozostawał nieznany, znalazł się w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Po projekcji widzowie będą mogli porozmawiać z producentem Tadeuszem Pisarczykiem.

- Reklama -

Organizatorzy zapraszają!

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.