- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Regularna bitwa w gminie Tereszpol

W powiecie biłgorajskim tworzyła się historia. Na Wzgórzu Polak w Panasówce (gm.Tereszpol), polscy powstańcy styczniowi rozbili trzykrotnie większą armię carską. To było 160 lat temu. Dziś w rocznicę bitwy, oddamy hołd naszym bohaterom. O godzinie 17:00 rozpocznie się widowiskowa rekonstrukcja historyczna, a po niej koncerty. M.in. Norberta "Smoły" Smolińskiego.

- Reklama -

To tutaj, w pobliżu wsi Panasówka, rozegrała się w pierwszych dniach września 1863 roku jedna z największych bitew polskich powstańców styczniowych (wspieranych przez węgierskich ochotników) z wojskami rosyjskimi. Mimo, że armia carska dysponowała artylerią ponad trzykrotną przewagą liczebną, broniące się wojska polskie odniosły zwycięstwo i rozbiły siły przeciwnika, zadając mu poważne straty. Obecnie wydarzenie to upamiętnia pomnik oraz coroczny, gwiaździsty rajd rowerowy, kończący się w miejscu dawnej bitwy.

Grzegorz Wróbel

Okolica wsi Panasówka to także najładniejszy widokowo fragment szlaku Green Velo. Ze wzgórz, którymi prowadzi szlak, rowerzyści podziwiać mogą malownicze, faliste krajobrazy pól Roztocza, przetykanych lasami i kępami drzew. Utrudnieniem mogą być zarośnięte, polne drogi, których urok jednak wynagradza w pełni uciążliwości jazdy.

Początek uroczystości na Wzgórzu Polak od godziny 17:00.

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

foto: zdjęcie ilustracyjne (www.lukamaro.pl)

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.