- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Region biłgorajski ma nowych lektorów

17 czerwca br. podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju 65 chłopców z regionu biłgorajskiego, po ukończeniu przewidzianej dla nich formacji, zostało ustanowionych lektorami.

- Reklama -

Eucharystię w intencji lektorów sprawowali księża opiekunowie pod przewodnictwem ks. kan. Witolda Batyckiego, kustosza sanktuarium św. Marii Magdaleny.

– W naszym sanktuarium piękna uroczystość. Chcemy dopuścić do pełnienie funkcji lektora ministrantów. Tak jak na Boże Narodzenie słyszymy Ewangelię: „Na początku było Słowo”. Przez Słowo Bóg stwarza świat. Szafarzami Słowa są kapłani, biskupi, papież. Drodzy chłopcy, dzisiaj do tego stołu Słowa wy otrzymacie błogosławieństwo. Dziękujemy Panu Bogu za waszą obecność, dotychczasową posługę w kościołach, w parafiach. Cieszymy się, że postępujecie dalej i będziecie dbać o to Słowo, aby ono było jak najpiękniej przekazywane ludowi. Bardzo dziękuję za waszą obecność i obecność księży z waszych parafii, którzy wami się opiekują i modlą się w waszej intencji. Cieszę się z obecności rodziców, rodzeństwa i waszych najbliższych. Polecamy was opiece i łasce Bożej w tej Mszy św. – mówił ks. kan. Witold Batycki.

Homilię wygłosił ks. Łukasz Duda, opiekun ministrantów i lektorów w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Kapłan mówił o zadaniach, jakie stoją przed lektorami, podkreślał, że posługa lektora to także wielki dar. – Ta posługa, której dzisiaj dostąpicie, jest dla was darem, ale i zadaniem. Dar wyraża się w tym, że będziecie czytać Słowo Boże zgromadzonym wiernym, stając się sługami Prawdy, która rozjaśnia drogi ludzkiego życia – wyjaśniał w kazaniu ks. Łukasz Duda. – Zadanie natomiast polega na tym, iż sami powinniście jak najczęściej rozważać Słowo Boże w swoim sercu – dodał.

- Reklama -

Mówił, że funkcja lektora to wielkie zadanie, wielkie posłannictwo, a motywacją do tego zadania niech będą słowa Ewangelii: „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”. –Niech to nasze serce czerpie siły z rozważania Ewangelii na dany dzień – pouczał kapłan. – Niech Boże Słowo będzie w naszych ustach i w naszym sercu – dodał na zakończenie.

Po obrzędzie przedstawienia kandydatów do posługi lektorskiej chłopcy otrzymali błogosławieństwo, a to znaczy, że zostali w sposób szczególny posłani do tego, by głosić Słowo Boże, ale też, by tym słowem żyć i je rozważać. Zostali też pokropieni święconą wodą przez ks. Witolda Batyckiego, który wręczył im krzyże lektorskie.

Wdzięczni lektorzy dziękowali Bogu za powołanie do służby ołtarza, ks. Witoldowi Batyckiemu za to, że przez jego ręce przyjęli posługę lektoratu, za sprawowanie Mszy św. i modlitwę, ks. Łukaszowi Dudzie i wszystkim, którzy prowadzili kurs lektorski za przygotowanie do głoszenia Słowa Bożego. Słowa wdzięczności skierowali także do księży opiekunów w parafiach, rodziców i wszystkich, którzy wspierali ich swoją modlitwą.

Lektorami zostali chłopcy z parafii w Soli, Chmielku, Aleksandrowie, Majdanie Starym, Biszczy, Księżpolu, Suścu, Górecku Kościelnym, Potoku Górnym, Goraju, Tarnogrodzie, Tereszpolu oraz z trzech parafii w Biłgoraju: pw. św. Marii Magdaleny, pw. Chrystusa Króla, pw. św. Jana Pawła II.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź