- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Reaktywować liceum

- Reklama -

Józefowskie liceum chce reaktywować radny Tadeusz Gontarz.Pretekstem do tego jest reforma oświaty. Do tego tematu trzeba podejść. Likwidujemy gimnazja, a reaktywacja liceum będzie zabezpieczeniem dla nauczycieli i naszych dzieci – mówił. Argumentował, że w obecnym systemie uczeń o rok wcześniej pójdzie do szkoły średniej. Przez to być może zechce być „bliżej domu”. – Zapewne dzieci zechcą, aby ta szkoła była bliżej domu. Z pewnością z tego pomysłu ucieszą się też rodzice. Uważam, ze powinniśmy zastanowić się nad tym. To szkoła z tradycjami. Szkoła ma dużo absolwentów i nikt nie narzekał na jakość wykształcenia – mówił. Twierdził, że gmina Turobin, mimo że jest gminą wiejską, posiada liceum i studium policealne. Zdaniem radnego, to podnosi prestiż gminy. – Nasza aspiracja powinna iść w tym kierunku – mówił. 

- Reklama -

Już od kilku lat do liceum w Józefowie nie było naboru. Szkoła ta jest jedną z najstarszych w regionie szkół ponadgimnazjalnych. Kształciła młodzież od 1944 roku. Może poszczycić się kilkoma tysiącami wychowanków, wśród których są profesorowie wyższych uczelni, oficerowie i generałowie Wojska Polskiego, lekarze, nauczyciele, inżynierowie, księża rozsiani po całym świecie. W ostatnim czasie planowane było utworzenie klas o dwóch profilach: obronno-wojskowym z rozszerzeniami język angielski i matematyka oraz o prawniczo-humanistyczny z rozszerzeniami język angielski, historia i wos. Uczniom zdolnym, mającym średnią powyżej 4, proponowano stypendia. To jednak nie zachęciło mieszkańców gminy.

Już w 2012 roku władze, chcąc usprawnić zarządzanie placówkami oświatowymi i zracjonalizować koszty gminy ich utrzymania, zaproponowały radnym utworzenie Samorządowego Zespołu Szkół, w skład którego wejdą: Publiczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Józefowie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.