- Reklama -

Ratują i uczą ratować

Finał V Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować” dobiegł końca. Uczniowie szkół podstawowych biorących udział w Programie Edukacyjnym RUR, zwiedzając Warszawę, walczyli o wspaniałe nagrody. Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie szkoły z Różańca Drugiego. – Chcieliśmy, aby Finał Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować” był niezapomnianym prezentem z okazji Dnia Dziecka, stąd też właśnie tę datę wybraliśmy na dzisiejsze wydarzenie. Przygotowaliśmy naprawdę ciekawą wycieczkę dla uczestników, bo Warszawa jest naprawdę piękna, a nie każdy z tych maluchów miał okazję w niej być. Już dzisiaj zachęcam do wzięcia udziału w kolejnym konkursie i do uczenia pierwszej pomocy, bo ta lekcja może uratować życie drugiemu człowiekowi – mówił 1 czerwca Jerzy Owsiak, prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

Wysokie miejsce w konkursie zajęli uczniowie z Różańca Drugiego. – Jest to wielki sukces dla szkoły, bezcenne doświadczenie dla uczniów oraz ogromna radość z rywalizacji ze 150 innymi zespołami z całej Polski – jednym głosem mówią opiekunowie startujących w konkursie uczniów. A wrażenia były naprawdę niezapomniane. Młodzi ratownicy już na miejscu startu przy Dworcu PKP Śródmieście mogli wykazać się sprytem i szybkością w zakładaniu kamizelki odblaskowej czy rozkładaniu trójkąta ostrzegawczego. W Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci miały za zadanie skompletować wzorcową apteczkę. W jednym z najstarszych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowym trzeba było prawidłowo ułożyć puzzle przedstawiające łańcuch przeżycia. Pałac Kultury i Nauki to zbiór niezwykle ciekawych pytań dotyczących pierwszej pomocy, a wszystko na podstawie gry planszowej „Było sobie życie – Pierwsza pomoc”, której Fundacja jest współtwórcą. Pasażerowie przechodzący przez stację Metro Świętokrzyska mogli zobaczyć, jak wygląda prawidłowe uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego oraz wprowadzenie wdechów ratowniczych. Odwiedzając Dworzec Centralny, można było zobaczyć, jak wygląda prawidłowe ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, to jeden z elementów, które dzieci przyswajają podczas zajęć, a w trakcie konkursu miały za zadanie wzorcowo ją zastosować. Jedną w niewątpliwych atrakcji była wizyta w budynku tzw. PAST-y (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), a tam należało prawidłowo wykonać wezwanie służb ratowniczych.

- Reklama -

Choć podium ma tylko trzy miejsca, nikt ze stolicy nie wyjechał z pustymi rękoma. Organizatorzy dla każdego z małych ratowników przygotowali zestaw gadżetów: grę planszową „Było sobie życie – Pierwsza pomoc”, film „Było sobie życie”, apteczkę pierwszej pomocy, kubek Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” i niezbędnik pierwszej pomocy. Każda szkoła otrzymała również zestaw do unihokeja.

Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. Polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Programem objętych jest ponad 12 tysięcy szkół. W ramach programu zrodziła się myśl o konkursie, który w tym roku odbył się już po raz 5. z rzędu. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.