- Reklama -

- Reklama -

Rajd szlkaiem walk powstańców

- Reklama -

 
15 marca ponad 300 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju wyruszyło na trasę rajdu upamiętniającego walki o niepodległość powstańców z 1863 roku. Razem z nimi było 30 uczestników z Zespołu Szkół im. Mieczysława Pasiaka w Soli oraz 30 uczestników ze Szkoły Podstawowej w Tereszpolu-Zaorendzie.

 W ten sposób chcieli upamiętnić jedną z najważniejszych bitew powstańczych, którą stoczyły połączone oddziały Kajetana "Ćwieka" Cieszkowskiego i Marcina "Lelewela" Borelowskiego. W tej zwycięskiej bitwie, przeciwko regularnej armii ponad 4000 carskich żołnierzy z armatami, wzięło udział około 1200 powstańców. Straty polskich powstańców były niewielkie wobec ogromnych poniesionych przez zaborców.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Najpierw uczniowie z Biłgoraja autokarami podjechali do Tereszpola pod dawny Folwark Poręby pamiętający powstańczą bitwę, skąd prawie w linii prostej pokonali pierwsze roztoczańskie wzniesienie i dotarli do pomników powstańczych na Wzgórzu Polak. Jeden z nich ufundowali harcerze z zamojskich szkół w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a drugi władze samorządowe gminy Tereszpol w 1999 roku. Oba pomniki upamiętniają powstańców z oddziału Borelowskiego oraz bohaterskich Węgrów wspomagających polską walkę o wolność ojczyzny. Przy pomnikach zapalili znicze i wysłuchali historii bitwy, która tam się rozegrała, opowiedzianej przez dyrektora Mariana Kurzynę, prezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju, a zarazem przewodnika terenowego po Roztoczu. Wszystkie klasy rajdowe otrzymały też grę terenową, dzięki której każdy mógł w zorganizowanej grupie i indywidualnie poznawać i utrwalać wiedzę zdobytą na rajdzie.

Sprzed pomników powstańczych wszyscy ruszyli znakowaną ścieżką historyczną RPN aż do parkingu naprzeciwko dawnej leśniczówki, a obecnie zajadu Gajówka. Tutaj spotkali znaki żółte pieszego szlaku roztoczańskiego z Bidaczowa do Zwierzyńca. Przez drogę wojewódzką pomagali przeprawić się policjanci. "Żółtym" szlakiem uczestnicy rajdu dotarli do białego kamiennego krzyża z okresu powstania styczniowego, a potem wśród jarów i zapadlisk Turzyńskich Dołów wędrowali do Zwierzyńca.

W trakcie rajdu rozpoznawali kwitnące łanami przebiśniegi, zaczynające kwitnąć niebieskie przylaszczki oraz kwitnące krzewy wawrzynka wilcze łyko. Przemierzając roztoczańskie wzniesienia mijali różne rodzaje drzewostanów. Szli borem sosnowym, lasem mieszanym z bukiem i jodłą oraz fragmentem dąbrowy świetlistej.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na zakończenie wędrówki zapalili znicze przy zbiorowym grobie powstańczym w Zwierzyńcu oraz przy kopijniku, węgierskim nagrobku upamiętniającym poległego pod Panasówką majora Edwarda Nyary. Odwiedzili też cmentarz wojenny w Zwierzyńcu, gdzie obok powstańczych mogił znajdują się groby żołnierzy z I i II wojny światowej.

Na leśnym parkingu przy Leśnictwie Bukownica dzięki gościnności pracowników Nadleśnictwa Zwierzyniec przy turystycznym ognisku pokrzepili swoje siły gorącym bigosem i pełni wrażeń wrócili do domów.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.