Euroopieka baner główny

- Reklama -

Rajd szlakiem leśniczówek

Dziś rano rowerzyści wyruszyli w 64-kilometrową trasę szlakiem leśniczówek Nadleśnictwa Biłgoraj.

Start rajdu miał miejsce obok budynku Nadleśnictwa Biłgoraj. Następnie rowerzyści przejadą trasę: Leśniczówka Dębinki – Bukownica – Tereszpol  – Zwierzyniec – Florianka– Górecko Kościelne, Lenizcówka Dąbrowa – Ziemnaika Konrada Bartoszewskeigo = Szpital partyzancki 665 – leśniczówka Za Oknem – leśniczówek Smólnik – leśniczówka Brodziaki. Na zakończenie przewidziane jest ognisko turystyczne.

Jedziemy po to, aby poznawać historię leśniczówek. Jest ona mało znana. Jedziemy też po to, aby się integrować i miło spędzić czas – mówił na wstępie rajdu Andrzej Czacharowski. O historii leśniczówek mówił Andrzej Grabowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Obiekty te były bardzo różnie nazywane i lokowane, a  wynikało to z zasad gospodarki leśnej. Jak leśnicy przesiedli się z układu pieszego na konny to tych obiektów nie trzeba było tak dużo. Jak się przesiedli z koni na samochody to sieć ponownie  uległa znowu rozrzedzeniu – mówił. Dodał, że ich historia sięga XV wieku i Ordynacji Zamojskiej.

Celem rajdu było promowanie wiedzy o wkładzie polskich leśników w kształtowaniu się świadomości narodowej, ich udziale w walkach o niepodległość Ojczyzny, wkładzie w budowaniu jej przemysłu drzewnego, jak również ich wysiłki w ochronę przyrodniczego dziedzictwa Puszczy Solskiej. Nie bez znaczenia jest również popularyzacja szlaków i tras rowerowych ziemi biłgorajskiej oraz ziemi niżańskiej oraz popularyzacja turystyki rowerowej, jako jednej z najbardziej dostępnych i atrakcyjnych form aktywnego wypoczynku.

Rajd prowadzi w większości bezpiecznymi drogami asfaltowymi lub utwardzonymi. Biegnie fragmentami istniejących szlaków rowerowych: Na wzgórze Polak, fragmentami Green Vello, szlakiem RPN.

- Reklama -

Organizatorem rajdu są: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Roztoczański Park Narodowy, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz Oddział PTTK w Biłgoraju.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.