- Reklama -

- Reklama -

Rajd pamięci Stanisławy Dzikoń

20 stycznia 2021 r. w wieku 61 lat, po ciężkiej chorobie, zmarła Stanisława Dzikoń, wieloletnia działaczka biłgorajskiego Oddziału PTTK, promotorka Ziemi Biłgorajskiej, współtwórczyni Powiatowego Ośrodka Informacji Turystycznej w Biłgoraju, organizatorka rajdów pieszych i rowerowych, spływów kajakowych, wycieczek.

- Reklama -

- Reklama -

W niedzielę 4 lipca cykliści wyruszyli sprzed budynku Urzędu Miasta Biłgoraja. Celem rajdu było uczczenie pamięci zmarłej Stanisławy Dzikoń. Mimo niesparzającej pogody na starcie stawiło się kilkadziesiąt osób.

Rajd biegł dwoma trasami. Dłuższa prowadziła z Biłgoraja przez Edwardów, Brodziaki, Bukownicę, Hedwiżyn, Kajetanówkę i zakończyła się w szkółce leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Miała ona długość około 41 km. Trasa krótka liczyła 30 km i biegła przez Edwardów, Brodziaki, Bukownicę, Wolę Małą i również zakończyła się w szkółce leśnej.

Stanisława Dzikoń zmarła 20 stycznia 2021 roku. Przez ostatnich 41 lat swojego życia była członkiem Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju. Na początku pracowała w Biurze Obsługi Turystycznej Oddziału, organizując wyjazdy zagraniczne, wycieczki krajoznawcze dla różnych instytucji i organizacji społecznych. Po zamknięciu Biura udzielała się społecznie przy organizacji wielu imprez krajoznawczych i turystycznych. Była współorganizatorem centralnego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę. Jednak najbardziej w naszym środowisku była rozpoznawana jako organizator i współorganizator rajdów rowerowych: Na wzgórze Polak z Ambrą S.A., Żurawinowego z UG Biłgoraj, Wiosennego z Gminą Miastem Biłgoraj, Modelowego z firmą Model czy Od zalewu do zalewu z UG Biszcza. Współpracowała również z wieloma stowarzyszeniami działającymi na terenie powiatu biłgorajskiego, i samorządami miasta Biłgoraja, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, gmin Biłgoraj, Biszcza, Tereszpol. Prowadziła prelekcje i prezentacje krajoznawcze dla młodzieży. Współpracowała przy redakcji wielu publikacji krajoznawczych i historycznych o Biłgoraju i powiecie biłgorajskim.
Rajd odbył się w podzięce za wieloletni trud w krzewieniu krajoznawstwa i turystki na Ziemi Biłgorajskiej. Oddział PTTK w Biłgoraju wraz z wieloma organizacjami, samorządami, instytucjami dedykował ten rajd rowerowy jej pamięci. – Chcemy, aby w przyszłości był imprezą cykliczną, organizowaną w dniu jej imienin, 8 maja każdego roku – podkreślają organizatorzy.
Rajd został zorganizowany przez Oddział PTTK w Biłgoraju oraz Grupę Rowerową Oddziału PTTK w Biłgoraju.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.