- Reklama -

- Reklama -

Radny dba o bezpieczeństwo

Pozwalają zredukować prędkość jazdy. Progi zwalniające, bo o nich mowa, to jeden z najczęściej stosowanych środków fizycznego uspokojenia ruchu w terenie miejskim. O ich zamontowanie na ulicach Biłgoraja zwrócił się radny Rady Miasta Marcin Adam Mura.

- Reklama -

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj radny Marcin Adam Mura zwrócił uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Jego zdaniem, jedną z bardziej niebezpiecznych ulic na terenie miasta jest ulica Nadstawna.

 Poproszono mnie o to, aby jeśli będzie taka możliwość, na ulicy Nadstawnej w trzech miejscach zamontować progi zwalniające  na początku, przy szkole i niedaleko ronda. Jest tam ograniczenie prędkości do 50 km/h, jednak w ciągu dnia auta poruszają się z dużo większą prędkością – mówił.

Dodał, że kolejna ulica, która powinna być wyposażona w tego typu urządzenia, to ul. 3 Maja. – Przy tej ulicy położona jest Szkoła Podstawowa nr 1. Nawierzchnia z klinkieru wygląda ładnie, ale w zimie nie spełnia swojego zadania, ponieważ jest bardzo śliska, szczególnie rano – zauważył. Kolejny próg zwalniający powinien być zamontowany przy ul. Poniatowskiego, przy rondzie z ul. Zamojską. Zdaniem radnego, widoczność zasłaniają garaże.

- Reklama -

Ponadto radny Mura proponował, aby przy obwodnicy północnej, w okolicy torów, zamontować barierki. – Są barierki ochraniające samochody, aby nie wypadły z zakrętu, ale nie ma barierek, które osłonią ludzi, którzy przemieszczają się ścieżką rowerową czy chodnikiem.  Niektórzy, obawiając się o swoje zdrowie, nie korzystają z tej obwodnicy – dodał.

Do propozycji radnego odniósł się burmistrz Janusz Rosłan. – Można zadać przewrotne pytanie: Po co my modernizujemy te drogi? – pytał. Zaznaczył, że dopóki na jezdniach były nierówności, nikt nie myślał o montowaniu progów zwalniających. – Teraz jest propozycja montażu progów zwalniających przy ul. Nadstawnej, 3 Maja, Poniatowskiego. Mam sygnały, że jest również taki pomysł na ul. Armii Kraków czy Przemysłową. Zauważyłem, że kierowcy zawrotne prędkości rozwijają również na ul. Moniuszki – mówił. Dodał, że ma wątpliwości, czy montaż progów niemal na każdej ulicy jest właściwym kierunkiem. Lepiej, zdaniem włodarza, prosić policję o częstsze kontrole lub zgłaszać interwencje na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. – Organizacja ruchu jest dobrze przygotowana, tylko, niestety, w większości młodzi kierowcy ulegają pokusie wypróbowania mocy silników pojazdów, którymi rodzice pozwalają im jeździć – dodał.

Red.

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Riki mówi

  Pani Ania myli sie co do ekologi. Czestsze hamowanie i ponowne nabranie predkosci zwieksza zużycie paliwa. Natomiast stawianie progów zwalniających jest skuteczne, jednak powinno byc to ostatecznym rozwiązaniem. Zwężenie drogi jest znacznie przyjemniejsze dla kierowców i pieszych. Mniejszy hałas, mniejsze zuzycie pojazdów, niższe zużycie paliwa. zwężenia powinny tworzyć jednoczesnie przejscie dla pieszych. Poszerzyć chodnik w tym miescu, zasadzic drzewo i oznakować. Widziałem to za zachodnią granicą. Tam przy każdym wjezdzie do wioski jest „zwężka” a progi bardzo rzadko są tam stosowane.

 2. Kierowca mówi

  Nic to nie pomoże, tylko będzie jeszcze gorzej, ostre hamowanie przed i gaz do oporu po przejechaniu. Jeszcze będziecie chcieli usunięcia jak kilka nocy z rzędu ktoś wam będzie jeździł w kółko i hałas będzie niemiłosierny. A normalny człowiek, który jeździł tam normalnie tylko będzie samochód niszczył. Po co remontować drogi w takim razie. Może warto przestrzegać przepisów.

 3. Marco mówi

  Zakazywać,nakazywać stawiać przeszkody i szykany.A może trzeba po prostu więcej kontroli i uwagi policji.Nie tej uwagi co na odprawie że dziś sprawdzamy to i to,ale …służby, zwykłej służby i reagowania na wszystko wokół a nie tylko na to co w harmonogramie na dziś.Rozpoczął się rok szkolny.Na Cegielnianej młodzież testuje swoje bolidy z wiadrami zamiast wydechu.Wystarczy częściej w godzinach popołudniowych tam zaglądać.

 4. Anna mówi

  Jak dojdzie do nieszczęścia to ani burmistrz ani rodzice szalejacych „młodych „kierowców nie zdołają utulic żalu rodzinom ofiar,natomiast progi bezwzględnie eliminuja możliwość takich nieszczęść .Bezpieczeństwo nie ma ceny tym bardziej, że będzie to z korzyścią dla środowiska naturalnego gdyż radykalnie zmniejszy się spalanie węglowodorów. Brawo radny

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.