- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Radny chce sprowadzić … tani węgiel do Biłgoraja.

Miasto Biłgoraj otrzymało ponad 4 mln zł na wypłaty dodatku węglowego. Jeden z radnych chce sprowadzić do miasta tani węgiel . Czyżby kryzys węglowy miał ominąć nasze miasto?

- Reklama -

Mieszkańcy ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Środki na ten cel zostały już przekazane wojewodom.

-Apelujemy do samorządów o ich sprawną dystrybucję. Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzyczytamy na stronie Ministerstwa.

Informację o otrzymaniu dodatku węglowego dla Gminy Miasto Biłgoraj potwierdził na ostatniej sesji Rady Miasta,  skarbnik miasta Krzysztof Żuk.  Radni natomiast   „zaksięgowali” fundusze w budżecie miasta.

 

-Otrzymaliśmy w gotówce ponad 4mln 100 tys. zł na wypłatę dodatku węglowego.  W związki z tym, że środki na dodatek węglowy pochodzą z funduszu przeciwdziałania COVID, to Burmistrz Miasta w ramach swoich kompetencji organu wykonawczego nie ma prawa, aby wprowadzać te środki do budżetu, Dlatego prosimy Radnych o zgodę na wpisanie kwoty 7 mln 344 tys. zł zarówno po stronie  dochodów jak i wydatków w budżecie.  Jest to kwota naszego łącznego zapotrzebowania, naszego szacunku, że na taką kwotę wypłacimy dodatki węglowe naszym mieszkańcom mówił Żuk, który zapewnił, że takie rozwiązanie sprawi, że dodatki zostaną wypłacone dużo szybciej i sprawniej.

-Nikt z mieszkańców nie będzie musiał czekaćpodsumował Krzysztof Żuk. 

 

O węglu na sesji mówił również radny Mirosław Lipiński, który zaproponował, by do Biłgoraja sprowadzić tani węgiel.

 

-Jak wiemy wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel znacznie wpłynęło na ceny węgla w Europie. Te ceny także w Polce uzyskują wartości spekulacyjne –  3 tys. zł, nawet 3,5 tys. zł za tonę. W związku z tym ruszył rządowy program wsparcia w dostępie do tańszego węgla. Ruszyła bezpośrednia sprzedaż węgla importowanego przez spółki skarbu państwa – mówił Lipiński. 

Radny wyjaśnił, że 2 spółki państwowe: „PGE Paliwa” i „Węglokoks” rozesłały do samorządów informacje i  oferty w sprawie pomocy mieszkańcom w dostępie do tańszego węgla.

-Spółki te mogą dostarczyć węgiel samorządom, a właściwie spółkom prowadzonym przez samorządy w cenie do 2,5 tyś zł za tonę. Uważam, że warto byłoby rozważyć przystąpienie do tego programu. Mamy w Biłgoraju sporo osób starszych, które nie są obyte z internetem i będą miały problem z zakupem z tego sklepu internetowego. Ta dopłata 3 tys. zł nie pokryje nawet  zakupu pełnej tony węgla,  także myślę, że można by rozważyć zakup takiej próbnej partii,  by sprawdzić czy będzie zapotrzebowanie – zaproponował radny Lipiński.

 

- Reklama -

Zobacz także: https://gazetabilgoraj.pl/dodatek-weglowy-na-nowych-zasadach-kiedy-rusza-wyplaty/

 

Przypomnijmy: Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł to kwota jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone.

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek węglowy mają na to czas do 30 listopada 2022 r.

O dodatkach innych niż węglowe przeczytasz tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/zanim-ogrzejesz-w-bilgoraju-przeczytaj/

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. qw mówi

    Dodatek do gospodarstw ogrzewających dom gazem z sieci?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.