- Reklama -

Radni skąpią na kulturę

W Tarnogrodzie trwa remont biblioteki, która mieści się w zabytkowym budynku synagogi. Mimo pozyskanej sporej ilości środków zewnętrznych wciąż brakuje funduszy, aby wykonać niezbędne prace.

Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie radni zostali postawieni przed decyzją o przekazaniu dodatkowych środków na remont synagogi. Wcześniej pieniądze udało się pozyskać m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak, aby dokończyć zadanie i wykonać niezbędne prace, potrzeba dodatkowych środków finansowych w wysokości 1 mln 900 tys. zł. Przekazanie ich na cele remontu nie powoduje zadłużenia gminy. Pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jako pierwszy wątpliwości zgłosił radny Ryszard Szponar. – To poważna suma. Rozmawiałem z mieszkańcami i nie są przekonani do tego, aby przeznaczyć taką kwotę na jeden budynek. Wielu ludzi z usług biblioteki nie korzysta, a suma jest duża – mówił.
Do słów radnego odniósł się burmistrz Paweł Dec. Zaznaczył, iż nie jest prawdą, że mało osób korzysta z oferty biblioteki. Mówił, że mieszkańcy zarówno wypożyczają książki, jak i uczestniczą w spotkaniach i zajęciach. Dodał, że ważne, aby po remoncie był to obiekt przyjazny, w którym można prowadzić jeszcze bogatszą ofertę kulturalną. Burmistrz wyjaśniał, że w ramach programu rewitalizacji do remontu przewidziano trzy obiekty: Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, park oraz synagogę. Dokumentacja techniczna została wykonana cztery lata temu, w 2016 roku. – Czy ktoś był w toalecie, na najwyższym piętrze? Czy ktoś widział jak wyglądają? W wielu miejscach odpadają tynki – mówił. Dodał, że m.in. doszły nowe prace, tj. wykonanie odwodnienia wewnątrz. – Zrobiliśmy ekspertyzę i woda podchodzi też ścianami wewnętrznymi. Okazało się, że wilgoć w tym budynku była od wielu lat. Była awaria. Ciekło z rury i budynek nasiąkał – wyjaśniał. Dodał, że koszty przewidziane w ramach projektu rewitalizacji podlegały ciągłym cięciom. Wiele spraw w projekcie nie przewidziano. Uwzględniona nie została m.in. wentylacja czy odświeżenie ścian. Burmistrz wyjaśniał, że środki na wyposażenie udało się pozyskać z Instytutu Książki. – W środku jest źle. Jeśli ktoś myśli, że tam jest zaplanowane Bizancjum, to się myli. Posadzka i schody są zostawione. Ten budynek wymaga dalszych nakładów – stwierdził.

- Reklama -

To część naszej kultury i tożsamości. To budynek który będzie służył społeczności przez najbliższe setki lat

Paweł Dec wyjaśnił, że złożony został wniosek do tzw. funduszy norweskich. Jeśli z tej puli uda się pozyskać pieniądze, budynek zostanie doposażony “na bogato”. Obecnie będzie schludnie i skromnie. – Musimy skończyć te prace, które przewidzieliśmy. Musimy je dokończyć. Będzie ładnie, schludnie, bez nadmiernych inwestycji w detale. Przewidziane prace budowane należy zrobić bo budek niszczeje. Musimy się troszczyć o zabytki – dodał. Zaznaczył, że nad budynkiem pieczę trzyma konserwator zabytków. To komplikuje wszystkie remonty.
Wątpliwości dotyczące realizowanej inwestycji miał również radny Łukasz Krupa. Zauważył, że kwota, która ma być przeznaczona na remont budynku, jest zbyt wysoka. – Na szkołę w Woli Różanieckiej nie było pieniędzy. To studnia bez dna. Musimy rozważyć, na co wydajemy pieniądze – mówił. Wtórował mu radny Ryszard Szponar. – Nie stać nas na taką szczodrość i na to, żeby takie pieniądze pompować w synagogę. 2 mln zł to ogromne pieniądze. Są inwestycje, o które mieszkańcy proszą od wielu lat. Nie wyobrażam sobie, żeby w stary budynek ładować takie pieniądze – komentował.
Burmistrz starał się używać racjonalnych argumentów. Jednak wszystkich nie przekonał. – To część naszej kultury i tożsamości. Gmina Tarnogród odkupiła ten budynek od gminy żydowskiej. To budynek, który będzie służył społeczności przez najbliższe setki lat. Musimy dokończyć ten remont, aby następni nie mieli tego problemu, tylko mogli się skupić na innych rzeczach. Służyć to będzie mieszkańcom całej gminy – wyjaśniał burmistrz. Dodał, że środki, jakie planują przeznaczyć na ten cel, nie powodują zadłużenia gminy.
W innym tonie niż koledzy radni wypowiadał się Ryszard Krzychowiec. – Wiem, że to są spore środki. Może uda nam się pozyskać pieniądze z funduszy norweskich. Trzeba to ratować, skleić i zrobić. Uważam, że robione jest w każdej miejscowości. Wiem, że krzyczą, że kosztuje to 6 mln zł, ale jak my tego nie zrobimy, to za jakiś czas trzeba będzie jeszcze więcej włożyć. Jest to nasz zabytek. Ja uważam, że trzeba zabytek ocalić – mówił.
Dyskusje podsumował burmistrz. Stwierdził, że trzeba dokończyć to, co było rozpoczęte. – Nie będziemy tego żałować. Ten budynek ma żyć, ma być centrum kultury literackiej naszej gminy. Jestem pewien, że będzie tak służył – dodał. Ripostował radny Kupczak. – Ludzie zamiast synagogi woleliby chodnik – skomentował.
Ostatecznie w głosowaniu trzech radnych było przeciwnych przekazaniu środków finansowych. Byli to Ryszard Szponar, Grzegorz Bukowiński i Łukasz Krupa.

- Reklama -

3 Komentarze
 1. Adrian ten od Krowiarki mówi

  Krowiarka z Biszczy przyjedzie na zakupy do Pierdonki i nogamy wlizie w błoto albo jaki pędzący kretyn ją rozjedzie.

 2. Lukas mówi

  O chodnik nie trzeba prosic, tylko czekac na kolejny tragiczny w skutkach wypadek drogowy, to wtedy moze wybuduja. Ile jeszcze dzieci musi zginac, aby wybudowac chodniki?

  Drog brakuje, a slyszymy ze pieniedzy nie ma i nie bedzie. A jakakolwiek proba dopytania o szczegoly, konczy sie stwierdzeniem ze na tej czy innej wsi to tyle km drog i wygonow, ze nie maja jak. A jak co do czego przyjdzie to ani metra nie zrobia. W takiej Obszy porobili lokalne drogi. Widac to nawet w ostatnim rankingu pozyskiwania srodkow. Tarnogod na szarym koncu, widocznie nie uwzgledniali stadionow, orlikow i synagog…

  Jesli chodzi o biblioteke, to dziwne, ze gmine stac na utrzymanie szkoly podstawowej, dubynku po gimnazjum (dawny elektryk). A tam nie mozna zrobic biblioteki?

  Gmina zydowska upomni sie o swoje, ale dopiero po zakonczonym remoncie. Tak chcecie dbac o wyglad synagogi, a zostawiacie szpetna reklame szkoly nauki jazdy?

 3. Krzysztof mówi

  Za 6 mln można wybudować 2 nowe biblioteki. Może koszta w synagodze napędzają okna z mahoniu, płytki na zamówienie, żyrandole za 40000zł. Burmistrz z ochotą wydaje ale nie swoje pieniądze. I szczerze nie wiem czyja “To część naszej kultury i tożsamości”. Bo nie moja i większości mieszkańców. Ludzie w Tarnogrodzie chodzą w błocie, bo asfaltów nie ma. Chodników na wioskach brak. A tutaj pałace na bogato. Dług się zwiększa niewyobrażalnie, a nowy gabinecik zrobić trzeba… Wstyd!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.