- Reklama -

- Reklama -

Radni apelują o porządek

Podczas jednej z sesji radni gminy Księżpol zaproponowali, żeby przywrócić regularną w czasach PRL-u akcję „Posesja”. – Były kontrole, chodziła straż, sprawdzano posesje. Chodzi o utrzymanie porządku, koszenie trawy, przetrzymywanie psów czy o inne drobne sprawy, które jednak rzutują na ogólny wygląd miejscowości – mówili radni. Przytaczali przykłady niewykoszonych poboczy, zaniedbanych posesji czy wałęsających się po ulicach psów. 

Z poglądem tym zgodził się wójt gminy. – Rzeczywiście, była kiedyś taka akcja, chociaż pracownicy gminy jako kontrolerzy zbyt dużych  uprawnień nie mieli. Chodziło raczej o sprawdzenie zagrożeń przeciwpożarowych i ogólnego utrzymania porządku. To zadania straży miejskiej czy gminnej. My takiej jednostki nie mamy – mówił wójt Lech Rębacz . – Z roku na rok świadomość naszych mieszkańców odnośnie utrzymywania czystości na chodnikach czy ich odśnieżania rośnie. Chociaż zdarzają się i tacy, którzy nie poczuwają się do obowiązku lub na żadną pracę nie mają czasu. Jest tu rola sołtysów, bo to sołtys powinien czuwać, żeby na jego terenie działo się dobrze – kontynuował  wójt.

 

Z archiwum:

- Reklama -

Akcja „Posesja” zwykle rozpoczynała się wiosną. Zapowiadano wiosenne porządki. Przez pierwsze tygodnie grupy kontrolne obserwowały różne obiekty i ich otoczenie, wytykając błędy zarządcom, ale bez wlepiania mandatów. Sprawdzano stan porządku i czystości na osiedlach, podwórkach, w budynkach i na placach budów. Kontrolowano, toalety publiczne i punkty gastronomiczne.

Po dwóch tygodniach intensyfikowano działania i kary. Były mandaty, wnioski do kolegiów i kary dyscyplinarne. Leniwych gospodarzy domów straszono eksmisjami ze służbowych mieszkań.

Akcja „Posesja” była też dobrą okazją, aby sprawdzić stan nawierzchni dróg i chodników. Kasowano nieaktualne znaki drogowe. Zapowiadano likwidację dzikich wysypisk śmieci. Akcja kończyła się pod koniec czerwca.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.