- Reklama -

- Reklama -

Z inicjatywą dla mieszkańców Goraja

Do 20 września trwają konsultacje społeczne dotyczące nadania statusu Miasta miejscowości Goraj. Sprawą ta zainteresowali się, co niektórzy parlamentarzyści.

Od  1 sierpnia do 20 września br.  wyznaczeni pełnomocnicy ds. konsultacji przeprowadzą we wszystkich sołectwach na terenie gminy Goraj konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie nadania statusu Miasta miejscowości Goraj. Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie bezpośredniej poprzez osobiste składanie podpisów na listach konsultacyjnych.

Natomiast 13 sierpnia, odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Gminy Goraj, w którym uczestniczyli: wójt, przewodniczący Rady Gminy oraz Komitet Założycielski na rzecz zmiany statusu miejscowości Goraj w miasto Goraj. Brał w nim udział również Poseł na Sejm RP Lucjan Cichosz, do którego mieszańcy gminy zwrócili się z pomocą o wsparcie tej oddolnej inicjatywy społecznej, jaką jest przywrócenie praw miejskich odebranych przez Cara po Powstaniu Styczniowym.

- Reklama -

 Złożę oświadczenie poselskie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, skoro taka jest wola mieszkańców Goraja. Postaram się także, zachęcić moich parlamentarnych kolegów, aby również poparli tę inicjatywę. Taką pomoc zadeklarowałem oficjalnie wobec przedstawicieli komitetu, mieszkańców oraz władz samorządowych – mówi Lucjan Cichosz, poseł na Sejm RP.

Jeżeli konsultacje będą na „tak” zostanie opracowany cały wniosek, w którym zostaną opisane wszystkie uwarunkowania. Gmina Goraj musi przekonać wojewodę i Radę Ministrów, że Goraj zasługuje na odzyskanie praw miejskich. Dzięki takiej zmianie gmina uzyska szerszy dostęp do środków unijnych, przeznaczonych stricte dla miejscowości miejskich. Odzyskanie praw miejskich nie wiąże się z wprowadzeniem nowych podatków i opłat.

To niegdyś piękne, dumnie rozwijające się miasto gościło wielu książąt i królów Polski. Prawa miejskie zostały mu odebrane i należałoby w końcu tę decyzję, która nie była przecież podyktowana względami ekonomicznymi, cofnąć. Inicjatorzy przedsięwzięcia twierdzą, że zostali ukarani za patriotyczną postawę i powstańczą walkę. Jak podkreślają najwyższy czas, aby historia zatoczyła koło.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.