sklep

Przysięga terytorialsów w Łukowie

W niedzielę 24 lutego br. w Łukowie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Wśród terytorialsów byli także mieszkańcy powiatu biłgorajskiego.

Na uroczystości licznie zgromadzili się mieszkańcy Łukowa, rodziny żołnierzy, przedstawiciele dowództwa WOT oraz lokalnych władz samorządowych. Wśród żołnierzy składających przysięgę byli mieszkańcy naszego powiatu, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Obecna na przysiędze wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek odczytała list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy składających przysięgę. W liście minister m.in. napisał: „Waszym podstawowym zadaniem jako Terytorialsów jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności i regionu, w którym mieszkacie. Wasza służba będzie czyniła naszą Ojczyznę jeszcze bardziej odporną na wszelkie zagrożenia.

W tym szczególnym dla Was dniu, w którym składacie przysięgę wojskową, gratuluję Wam decyzji o wstąpieniu w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Potwierdzacie nią, że mimo innych obowiązków, związanych z codzienną pracą i nauką, rozumiecie potrzeby bezpieczeństwa Polski i jesteście gotowi czynnie uczestniczyć w procesie wzmacniania obronności naszego kraju”.

Zwracając się do żołnierzy dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz powiedział: „Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej dziś, to wy weźmiecie na siebie zaszczytny obowiązek służby i wierności Polsce. Bierzecie na siebie współodpowiedzialność wobec Narodu za jego bezpieczeństwo. Patrząc na was ubranych w mundur polskiej armii, gotowych by podjąć obowiązek, który niosą za sobą słowa przysięgi, mamy powody do dumy”.

Żołnierze składający przysięgę przeszli intensywne szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę” w ramach pierwszej edycji projektu „Ferie z WOT”. Ochotnicy pochodzą z całego województwa lubelskiego, wśród nich są pełnoletni uczniowie szkół średnich, studenci oraz nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać ferie zimowe, aby wstąpić w szeregi lubelskiej brygady.

Wydarzenie uatrakcyjniła prezentacja pojazdów i wyposażenia lubelskiej brygady. Ponadto w programie był pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Ekspozycję zabytkowych pojazdów wojskowych zaprezentowała również Fundacja Niepodległości. Dodatkowo dla miłośników militariów był przygotowany punkt sprzedażowy Agencji Mienia Wojskowego.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 3100 żołnierzy i cały czas rosną w siłę.

Przysięga wojskowa w Łukowie jest zwieńczeniem pierwszego w tym roku szkolenia podstawowego żołnierzy OT, zorganizowanego pod hasłem „Ferie z WOT”. W szkoleniu uczestniczyli ochotnicy z całego województwa, głównie młodzież szkół średnich, studenci, a także nauczyciele. Najbliższe szkolenia dla kandydatów do służby w obronie terytorialnej zaplanowane są w terminach 9-24 marca i 9-24 kwietnia br.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.