- Reklama -

„Przyroda”

 

Weronika Kamieniec i Emilia Gałka, wychowanki pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, zostały laureatkami VIII Ogólnopolskiego Biennale Plastyczno-Fotograficznego Dzieci i Młodzieży „Przyroda” – 2016 w Radomiu. Obie za swoje prace malarskie otrzymały nagrody.

 

Organizatorem Biennale jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej  w Radomiu przy współudziale Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”  w Radomiu. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Radomia oraz Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu. Na konkurs nadesłano 1 547 prac plastycznych i fotograficznych od 96 nadawców. Do wystawy pokonkursowej wraz z nagrodzonymi i wyróżnionymi zakwalifikowano 134 prace.

- Reklama -

Tematyka biennale nawiązuje do szeroko rozumianej problematyki wysiłków człowieka podejmowanych dla ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń zasobów otaczającej nas przyrody. Prezentacja jej piękna, upowszechnianie jej symboliki to jedna ze skuteczniejszych metod oddziaływania na świadomość społeczeństwa. Celem biennale jest pozyskanie interesujących warsztatowo i ściśle nawiązujących do założonej tematyki realizacji plastycznych i fotograficznych, które posłużą do stworzenia kolekcji i wystaw towarzyszących aktywnym działaniom na rzecz ochrony autentycznej przyrody naszej planety. Realizując zadania kompozycyjne, autorzy prac lepiej zrozumieją tajniki natury, uczą się ją szanować, jednocześnie zwracają uwagę na jej olbrzymi potencjał inspiracyjny dla wszelkich poczynań artystycznych, a także walory estetyczne służące człowiekowi. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w sobotę, 11 czerwca 2016 r. w salach „Resursy Obywatelskiej” w Radomiu. Jan Andrzej Jasiński  – artysta plastyk, kurator biennale – podkreślił wysoki poziom artystyczny, dojrzałość przemyśleń artystycznych ocenianych przez jury prac. Wśród dwunastu przyznanych nagród w dziedzinie plastyki dwie otrzymały prace wychowanek Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Emilii Gałki i Weroniki Kamieniec. Obie młode artystki mają po czternaście lat i uczestniczą w zajęciach pracowni Tęczowa Malarnia prowadzonych przez Annę Świcę. Dzięki tak wielkiemu sukcesowi swoich wychowanek także i ona została wyróżniona jako nauczyciel – opiekun artystyczny. Jan Andrzej Jasiński, wręczając Weronice nagrodę za obraz przedstawiający żurawie, podkreślił subtelny koloryt i wyważenie kompozycyjne pracy, oraz biegłość i swobodę posługiwania się tworzywem malarskim. Należy dodać, iż wyjątkowy talent Weroniki Kamieniec doceniony został także w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Piękno drzemiące w wulkanach”, który został zorganizowany przez Muzeum Złota w Złotoryi i Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji. Tam Weronika zdobyła wyróżnienie za pracę malarską ukazującą ośnieżony wulkan na jednej z japońskich wysp. Można powiedzieć, że także ta praca ukazuje wielkość i dostojność przyrody – nieprzystępny, pokryty śniegiem szczyt wulkanu przeciwstawiony został delikatności kwitnącego drzewa wiśni.

Praca Emilki Gałki, wykonana w technice pasteli olejnych, to z kolei urocze ukazanie łabędzia sunącego dostojnie po tafli wody. I w tym przypadku należy podkreślić wyjątkowe umiejętności tej uzdolnionej dziewczyny w posługiwaniu się kolorem, swobodę i delikatność w wydobywaniu niuansów walorowych. Po zakończonej uroczystości wręczenia nagród i dyplomów organizatorzy zaprosili uczestników wernisażu na wycieczkę do skansenu Muzeum Wsi Radomskiej. Tam była możliwość obejrzenia kompleksów zagród chłopskich, drewnianych dworków i kościółków, przepięknych wiatraków, poznać dawne życie zachowane w przedmiotach codziennego użytku, sprzętach domowych i do uprawy ziemi – zachowanych, odrestaurowanych i wyeksponowanych pośród naturalnego pejzażu ziemi mazowieckiej.

 

Tak pięknym akcentem zakończyły się zajęcia plastyczne w pracowni w roku szkolnym 2015/2016. Wszystkim uczestnikom zajęć życzę wspaniałych wakacji, mając nadzieję na spotkanie w nowym roku szkolnym, już w nowej siedzibie naszej placówki.

Anna Świca

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.