- Reklama -

- Reklama -

Przyjadą do nas po krew

Już w najbliższych dniach do Biłgoraja i Łukowej przyjadą mobilne punkty poboru krwi. Dlatego, że sytuacja jest coraz trudniejsza: - W okresie wakacyjnym pozyskiwanie krwi jest utrudnione, a zapotrzebowanie szpitali niestety wzrasta. Stąd też ogromna prośba o przekazanie informacji do wszystkich możliwych odbiorców oraz zachęcanie do zgłaszania się do punktów krwiodawstwa i pomoc w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia - apeluje RCKiK w Lublinie.

- Reklama -

Harmonogram akcji poboru krwi w powiecie biłgorajskim:

16.07.22 (sobota)           BIŁGORAJ           parking przy ZSBiO, ul. Cegielniana 24 (AMBULANS). Rejestracja dawców w godzinach 10.00-15.00

17.07.22 (niedziela)       ŁUKOWA             Remiza OSP. Rejestracja dawców w godzinach 9.00-13.30

 

- Reklama -

Jedynym źródłem krwi jest zdrowy człowiek. Na Twoją krew czekają chorzy i poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, hemofilia wymagają stosowania transfuzji krwi lub preparatów krwiopochodnych. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży często potrzebna jest transfuzja krwi. Pamiętaj, że wszystkie składniki krwi odnawiają się!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania krwi używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku, a pobieranie krwi odbywa się pod opieką fachowego personelu lekarsko-pielęgniarskiego. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badanie lekarskie, na podstawie których dawca kwalifikowany jest do oddania krwi.

 

Jak się przygotować do oddania krwi?

  • przyjdź  wypoczęty i wyspany,
  • przynajmniej dzień wcześniej wypij ok. 2 litrów płynów (woda ,soki, herbata),
  • nie pij alkoholu 2 doby przed oddaniem krwi,
  • zjedz lekki posiłek, unikaj produktów tłustych, smażonych, boczku, pasztetów, jajecznicy, żółtego sera, majonezu, śmietany, kremowych ciast,
  • weź ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, lub paszport lub prawo jazdy) ze zdjęciem i nr PESEL

- Reklama -

Zostaw odpowiedź