Przygotowania do Świąt

Panie z Klubu Seniora "Jabłoń", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu, spotkały się przed Świętami Wielkanocnymi, aby uczcić tradycję i wspólnie zrobić palmy.

Pomimo licznych obowiązków domowych panie z Klubu Seniora „Jabłoń” z Księżpola mają czas, aby spotkać się i wspólnie spędzić czas. W tygodniu, poprzedzającym Wielki Tydzień, spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu. Z bibuły, zasuszonych traw i zielonego bukszpanu zrobiły palmy, które będą zdobić ich domy w tym szczególnym okresie.

Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To symbol liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc.

SONY DSC

Z kolei Święta Wielkanocne, to czas spędzony z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi. Do koszyczka wkładamy symboliczne produkty. Chrzan podawało się biesiadnikom na chwilę przed świątecznym śniadaniem, aby przypomnieć cierpienie Chrystusa. Jajka symbolizują życie. Początkowo były malowane wyłącznie na kolor czerwony, co symbolizuje triumf życia. Sól ma chronić przed złem, zepsuciem.Baranek, to symbol zmartwychwstania Jezusa. Zajączek – symbol płodności. Kiełbasa i wędzonka to symbole dostatku. Dawniej, szczególnie na biednej wsi, takie potrawy były rarytasem jadanym wyłącznie w święta.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.